Balık Nasıl Tutulur?
20 Temmuz 2024

Balık Nasıl Tutulur?


Balık tutmak, profesyoneller için belki de en kolay işlerden biridir. Ancak bu işe yeni başlayacak olanlar için, belki de dünyanın en zor işi olabilir. Balık tutmak herkese uygun bir hobi değildir çünkü sabır gerektirir. Gerçekten istemelisiniz. Sabahın erken saatlerinde kalkmalı, balık avlarken sabırla beklemeli ve neler yapacağınızı çok iyi bilmelisiniz. Ancak bu bekleme süresini verimli bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Size eşlik eden dostlarınızla veya çocuğunuzla doğanın eşliğinde sohbet etme olanağı bulabilirsiniz. Üstelik bu sırada istediğiniz gibi balık tutabilirseniz, keyfinize diyecek olmaz.

Balık Tutmak İçin Gerekli Ekipmanlar

Balık tutmak için öncelikle bir oltaya ihtiyacınız var. Balık tutacağınız yeri belirlemeniz, ister sahil kesiminde ister bir teknede balık avlamak keyifli olacaktır. Gerek duyacağınız balık avlama ekipmanlarını, bunları satan yerlerden temin edebilirsiniz. Bu ekipmanlar şunlardır:

  • Olta
  • Makara
  • Balığı içine koyacağınız bir kutu
  • İğneler
  • Pense
  • Bıçak
  • Yem
Balık avlamak için profesyoneller doğal yemleri kendileri hazırlarken, bu işi hobi olarak yapanlar için yapay hazır yemler bulunmaktadır. Ancak avlamak istediğiniz balık türüne göre uygun yemleri, olta ve iğneyi tercih etmeniz önemlidir. Bazı balıkları ekmekle bile tutabilirsiniz. Bazıları canlı yeme gelir, bazı balık türleri de hazır yapılmış yemlerle tutulur. Bu aşamaları geçtikten sonra balık nasıl tutulur konusunda dikkat etmeniz gerekenleri anlatmaya çalışalım.


Balığı tutmak için ihtiyacınız olan tüm malzemeleri hazırladıysanız, balık tutacağınız yere gidebilirsiniz. Eğer gece balık avlamak istiyorsanız, size bir led lamba da gerektiğini unutmayın. Balığı tutunca iğneyi çıkarmanız için küçük bir pense de olmalı. Ellerinizin zarar görmemesi için yarım eldiven kullanmanızı tavsiye ederiz.

Kullanacağınız yemler, hangi balığı tutmak istediğinize, oltanın ne kadar derine dalacağına, oltayı ne kadar uzağa fırlatacağınıza ve oltayı hareket ettirdiğiniz zaman hangi hareketlerle suda salınacağına göre farklılık gösterir. İlk defa balık tutmayı deniyorsanız, değişik yemlerden alarak ortalama 45 dakikada bir yemleri değiştirerek şansınızı deneyebilir ya da bir bilenden destek alabilirsiniz. Yüzeye yakın gezen balıklar için dibe batmayacak sahte yemleri kullanabilirsiniz.

Yanınızda bulunan malzemeler arasında çeşitli ağırlıklar, şamandıra ve değişik kalınlıkta olan yedek ipler olmalıdır. Çünkü bu kadar özveride bulunarak erkenden çıktığınız balık tutmaktan geri dönmek zorunda kalmamalısınız.

İşin en zevkli kısmı olan balığı tuttuktan sonra içine koyacağınız bir kovanız olmalı. Bunun yanında balıkları evinize taze olarak götürmek için içinde buz olan plastik buzluğunuz bulunsun.

Balık tutmak için kullanacağınız bir oltanız ya da kamışlı oltanız olmalı. Kamışlı olta alırsanız, bunun iki parçalı olanını tercih ederseniz arabada daha kolay taşıyabilirsiniz. Makaranız da oltanızla uyumlu olmalıdır. Yani oltanızın kamışı 7 kg çekiyorsa, makaranız da 20 kg çekenden olmamalıdır. En iyi kombinasyon 7-12 kg arasında olanlardır.

Tüm bunları hazırladığınızda, artık oltanızı atarak balık tutmaya başlayabilirsiniz. Özellikle güneş yeni doğarken ve batarken daha iyi balık tutabilirsiniz. Bu yüzden sabırla beklemeniz gerekir. Rastgele diyelim sizlere.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kirpi Balığı Türleri ve Özellikleri

Kirpi Balığı Türleri ve Özellikleri

Balık Ağı Türleri ve Özellikleri

Balık Ağı Türleri ve Özellikleri

Ton Balığı Salatası Tarifi ve Malzemeleri

Ton Balığı Salatası Tarifi ve Malzemeleri

Balık Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Balık Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Palamut Balığı Türleri ve Özellikleri

Palamut Balığı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Hani Balığı Türleri ve Özellikleri

Hani Balığı Türleri ve Özellikleri