Mücevher Balığı Türleri ve Özellikleri
22 Haziran 2024

Mücevher Balığı Türleri ve Özellikleri

Mücevher balığı eski zamanlardan beri bilinen ve ülkemizde de bulunan balık türleri arasında yer almaktadır. Mücevher balığı, birçok akvaryumda bulunan ve oldukça estetik bir görünüme sahip bir balıktır. Bu balık, görüntüsü nedeniyle oldukça değerli tutulur ve belli bir miktar karşılığında alınabilir. İnsanlar tarafından akvaryumlarda beslenen mücevher balığı, denizlerde ve okyanuslarda da oldukça fazla görülmektedir. Genellikle orta derecede agresif olan bu balık, bazı küçük balık türlerini yiyerek beslenir. Ayrıca, bu balık hem etçil hem de otçul bir beslenme düzenine sahiptir. Doğal ortamlarda yaşamını sürdürebilir. Genellikle denizin veya okyanusun diplerinde yaşayan bu balık, son derece estetik bir yapıya sahiptir. Bu özelliği, bazı açılardan bakıldığında ona bir dezavantaj yaratır. Mücevher balığının görüntüsünün farklı olması, diğer büyük balıkların dikkatini çeker ve daha çok avlanma tehlikesi yaratır. Bu nedenle birçok büyük balık, mücevher balığını av olarak seçer. Yapılan araştırmalara göre, bu balıkta cinsiyet ayrımı yapmanın çok zor olduğu anlaşılmıştır. Dişi ve erkek mücevher balığına dışarıdan bakarak cinsiyet ayrımı yapmak son derece zordur.

Üreme ve Yavrular

Diğer birçok balık gibi yumurta ile üreyen mücevher balıkları, düz yumurtalar bırakarak ürerler. Yaklaşık olarak üç haftada bir yüzlerce yumurta çıkaran bu balıklar, bir yılda birçok yavru meydana getirirler. Bu nedenle mücevher balıkları nesil olarak herhangi bir tehlike yaşamamaktadır. Bu balıklar, diğer balıklara göre çok büyük değildir. En büyük mücevher balığı 14 cm olarak ölçülmüştür. Dünyada en çok Nil Nehri'nde varlığı bilinen bu balıkların doğuş yeri olarak Nil Nehri bilinmektedir. Mücevher balıkları akvaryumlarda diğer balıklarla çok iyi anlaşamazlar ve bu nedenle çok kavgacı oldukları söylenmektedir. Bunun yanında otçul bir hayvan olan bu balık, akvaryum içerisindeki yeşil bitkilerden hoşlanmaz ve bu bitkileri ortadan kaldırmak için her şeyi yapar. Mücevher balıkları üreme dönemine geldiklerinde pullarının renginde değişiklikler gözlemlenebilir. Hatta bazı insanlar, bu balığın üreme döneminin geldiğini bu şekilde öğrenmektedirler. Mücevher balıklarında dişi ve erkek ayrımı çok fazla yapılamasa da, dişi mücevher balığı daha parlak ve alımlı durmaktadır. Üreme dönemine gelen dişi mücevher balıkları, akvaryumun en ücra köşelerine yerleşerek yumurtalarını bırakır ve bu bölgede hakimiyet kurar. Eğer tehlikeli bir durum sezerse, yumurtalarını veya yavrularını o bölgeden uzaklaştırır.

Bakım ve Beslenme

Mücevher balıkları, balık beslemeye yeni başlayan insanlar için son derece önerilmektedir. Bu balıklar bakım yönünden çok fazla bir ihtiyaç gerektirmezler, bu nedenle ilk başlangıç için son derece uygun bir balıktır. Mücevher balığı, ne olursa olsun yavrularını yemeyen bir balık türüdür. Birçok balık, yavrularını belli bir büyüklüğe gelene kadar yiyip bitirirken, mücevher balıkları yavrularına sadık kalır. Bu nedenle, mücevher balıklarının yavrularına olan bağlılıkları ile bilinirler.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Ertuğ

27 Nisan 2024 Cumartesi

Mücevher balığı besliyorum ancak bu balığın akvaryumda içerisinde yer alan yeşilliklerle sürekli olarak oynadığını fark ettim. Böyle bir durumda ne yapmam gerekiyor? Bu balığın akvaryumun içerisinde yer alan yeşil bitkileri sevmemesinin bir sebebi var mı acaba?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Tolay

Merhaba, mücevher balıkları görünüş olarak çok güzellerdir ancak bazı takıntıları vardır. Özellikle yeşil renge bulunan takıntıları çok farklıdır. Yeşil rengi görmekten hoşlanmazlar özellikle yeşil renkli bitkilerden nefret ederler. Bulunduğu ortamda yeşil renkli bitki varsa onun biran önce bulunduğu ortamdan alınması ister ve durmadan uğraşır.

2. Cevap
cevap

Veladet

İyi günler Ertuğ Bey. Mücevher balıkları asla yeşil renkli bitkilerden hoşlanmazlar. Ve yeşil renkli bitki olarak ne varsa bu bitkiyi akvaryumdan çıkarmak ister. Bu yüzden sürekli akvaryumdaki yeşillikler ile oynar durur. Sizin yapmanız gereken şey akvaryumdaki yeşillikleri alıp bir daha asla yeşil renkli bir bitki koyup onu rahatsız etmemektir. Saygılar

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Panga Balığı Türleri ve Özellikleri

Panga Balığı Türleri ve Özellikleri

Kefal Balığı Türleri ve Özellikleri

Kefal Balığı Türleri ve Özellikleri

Tavuk Balığı Türleri ve Özellikleri

Tavuk Balığı Türleri ve Özellikleri

Kaplan Balığı Türleri ve Özellikleri

Kaplan Balığı Türleri ve Özellikleri

Sarpa Balığı Türleri ve Özellikleri

Sarpa Balığı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Balık Yağı Kilo Aldırır mı?

Balık Yağı Kilo Aldırır mı?

Güncel

Balık Sosu Tarifi ve Malzemeleri

Balık Sosu Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Balık Türleri Nedir? ve Özellikleri

Balık Türleri Nedir? ve Özellikleri