Palyaço Balığı Türleri ve Özellikleri
25 Haziran 2024

Palyaço Balığı Türleri ve Özellikleri

Palyaço Balığı

Palyaço balığı, bilindiği üzere en çok akvaryumlarda beslenen ve mükemmel bir görünüme sahip olan bir balık türüdür. Görünümü ve üzerindeki desenleri ile değerli bir balık olan palyaço balığı, günümüzde birçok akvaryumda bulunmaktadır. Çeşitli özelliklere sahip olan palyaço balıklarını denizlerde ve okyanuslarda görmek oldukça olağandır. Neslinin normal seviyelerde olması, bu balığı birçok yerde kolayca bulabileceğiniz anlamına gelmektedir.

Fiziksel Özellikleri

Palyaço balığının fiziksel özelliklerinden bahsedecek olursak, sivri bir ağız yapısına sahiptir. Bu şekilde yaratılmış olan ağzının yanında iki çift duyargası bulunur. Birçok balıkta olduğu gibi pullu bir deri bu balıkta geçerli değildir. Yani palyaço balığının derisinde herhangi bir pul bulunmaz. Palyaço balığının üzerinde beş adet yüzgeç bulunur. Bu yüzgeçler oldukça kısa ve güzel bir görünüme sahiptir. Genellikle üç siyah şerit palyaço balığının üzerinde belirgindir. Bu şeritler oldukça büyüktür ve şeritler arasında turuncu ve beyaz renkler görülmektedir. Ayrıca kanatlarının yarısı turuncu yarısı ise siyahtır. İşte böyle güzel bir renklendirmeye sahip olan palyaço balığı bu nedenle çok hoş bir görünüme sahiptir. İnsanlar bu yüzden akvaryumlarında süs balığı olarak beslerler. Fiziksel olarak büyüklüklerinden bahsetmek gerekirse, bu balık aslında çok büyük değildir. Ortalama olarak otuz cm'ye kadar ölçülen palyaço balığı en fazla kırk cm olarak ölçülmüştür. Akvaryumda beslenen palyaço balıkları ise son derece küçük balıklardır.

Beslenme Alışkanlıkları

Beslenme şekli genellikle etçil olan palyaço balığı, solucan ya da kabuklu deniz canlıları ile beslenir. Bu tür canlılarla beslendiği için denizlerde ya da okyanuslarda sürekli dip bölgelerde gezmektedir. Palyaço balığının en büyük dezavantajı ise parlak renkleri nedeniyle oldukça dikkat çekici olmasıdır. Bu nedenle av olmaları kolaydır. Etçil olmasına rağmen, palyaço balığı bazı yumuşak bitkilerden de az miktarda beslenebilir.

Yayılımı ve Üreme

Palyaço balığı en çok Endonezya'nın akıntılı nehirlerinde bulunur ve yumurtlamasını da bu akıntılar arasında gerçekleştirir. Ancak yapılan araştırmalara rağmen palyaço balığının tam olarak nasıl yumurtladığı konusunda net bilgilere ulaşılamamıştır. Bu nedenle yumurtlama durumu hakkında çok fazla bilgi bulunmamaktadır. Bu balık aynı zamanda Tayland ve Filipinler'de de görülmektedir. Birçok türü bulunan palyaço balığının, büyük olanları genellikle lezzeti nedeniyle yenmek için toplanırken, küçük olanları akvaryumlarda beslenmek amacıyla toplanmaktadır. Nesli nedeniyle hala bol miktarda denizlerde, nehirlerde ve diğer sularda görülen bir balık türüdür.

Koruma ve Ticaret

Palyaço balıklarının dört santimetreden büyüklerinin ihracatı ya da ithalatı bazı ülkelerde yasaklanmıştır. Bu durumun amacı, günümüzde var olan popülasyonun korunmasıdır. Ancak bu tür yasaklar her ülkede geçerli değildir. Ülkemizde de böyle etkin bir uygulamanın olduğunu varsaymak güçtür. Palyaço balığının en garip özelliklerinden biri uyuma şekilleridir. Palyaço balıkları yan şekilde uyurlar. Ancak bu durum tüm palyaço balıkları için geçerli değildir. İnsanların palyaço balığına olan merakı, bu türün neslinin tehlike altına girmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle palyaço balığına ve diğer türlere daha dikkatli davranmalı ve neslinin tükenmesine neden olmamalıyız.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hamilelikte Ton Balığı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte Ton Balığı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Dil Balığı Nasıl Pişirilir?

Dil Balığı Nasıl Pişirilir?

Mezgit Türleri ve Özellikleri

Mezgit Türleri ve Özellikleri

Balık Yağı Faydaları Nelerdir?

Balık Yağı Faydaları Nelerdir?

Balık Buğulama Tarifi ve Malzemeleri

Balık Buğulama Tarifi ve Malzemeleri