Alabalık Türleri ve Özellikleri
06 Temmuz 2024

Alabalık Türleri ve Özellikleri

Alabalık

Alabalık, amatör balıkçılığın gözdesi olarak bilinen bir türdür. Avlamak ve av yerlerini bulmak oldukça zordur. Alabalıklar genel olarak sıcaklık derecesi 10-15°C arasında olan berrak, soğuk ve bol oksijenli sularda yaşarlar. Yüzgeçleri dikensiz, oldukça hareketli, pulları küçük ve iç sularda lezzet bakımından oldukça tercih edilen etçil hayvanlardır.

Amatör tatlısu olta balıkçılığının gözdesi olarak kabul edilir. Alabalıkların avı oldukça zordur. Aynı zamanda alabalıkların yaşadıkları yeri bulmak da zaman alır. Bu sebepten dolayı alabalık ustaları av yerlerini kimseyle paylaşmak istemezler.

Alabalık Türleri

Abant Alasısı

Abant alasısı, Bolu bölgesine özgü ve sadece Abant Gölü'nde bulunan bir tür olarak bilinir. Ancak Abant Gölü civarındaki göllerde de bulunabilir. Abanta 100 km mesafede bulunan Beypazarı Karagöl'de de Abant alasına benzer bir alabalık bulunur. Vücudu açık kahverengi, üst kısmı ise siyah ve iri siyah beneklerle kaplıdır. Kuyruk yüzgeci diğer alabalıklardan farklı olarak çatal şeklindedir. Abant alasısı maksimum 1 kg ağırlığında olabilir. Genel olarak yakalananlar ise 250 gr ağırlığındadır.

Deniz Alasısı

Deniz alasısı, günümüzde tatlı sularda üreyip denizlerde büyüyen tek tür olarak bilinir. Doğu Anadolu'dan Karadeniz'e dökülen nehir ve tüm Karadeniz sahillerinde oldukça sık rastlanır. Genel olarak vücutları zeytin yeşili, üst bölgeleri ise sarımsıdır. Yan kısımları daha açık bir renk olup, alt kısımları beyazdır. Sırtlarındaki yüzgeçlerde siyah benekler bulunur. Genellikle tatlı sularda avlanır.

Dere-Dağ Alasısı

Dere-Dağ alasısı, balıkçı tezgâhlarında bulunması zor olan tek türdür. Tam anlamıyla bir dere balığıdır ve hayatının çoğunu derelerde geçirir. Eti en lezzetli olan iç su balıklarının başında gelir. Oldukça güçlüdürler. Oksijeni bol olan soğuk suları tercih ederler. Solungaçlarından kuyruğuna kadar olan gövdesinde kırmızı benekler bulunur. Etçil bir balık olduğundan sulardaki kabuklu canlılar, sinek larvaları ve diğer balıkların yavruları ile beslenirler. Günümüzde yakalananlar arasında en büyüğü 25 cm olup, 250 gr ağırlığındadır.

Kafkas Alasısı

Kafkas alasısı, ülkemizin Doğu Anadolu bölgesinde bulunan nehir ve akarsularda bulunur. Aras nehri ve çevresindeki akarsularda oldukça sık karşılaşılır. Vücudunun yan kısmı ve sırt bölgesine doğru olan kısmı kahverengidir. Orta kısmı ise siyah noktalı beneklerle kaplıdır. Karın bölgesi gümüş ve parlak bir renk içerir ve ayrıca gözleri oldukça iridir.

Gökkuşağı Alasısı

Gökkuşağı alasısı, en tanınmış ve en çok avlanan tür olarak bilinir. Adı, bedeninin yanlarından ilerleyen kırmızı ve pembe kuşaktan kaynaklanır. Üreme dönemlerinde erkeklerde bu kuşak oldukça göz alıcıdır. Baş ve vücudunun yan kısımları, sırt, kuyruk ve yüzgeçleri küçük olup, siyah beneklerle kaplıdır. Hızlı gelişirler. Bu tür, insan eli ile yapılan bir tür olarak bilinir. Tüm dünyada yetiştiriciliği oldukça yaygındır ve aynı zamanda potansiyel olarak tehlikeli bir tür olarak bilinmektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Challenger Köpek Balığı Türleri ve Özellikleri

Challenger Köpek Balığı Türleri ve Özellikleri

Balık Yağı Hapı Kilo Aldırır mı?

Balık Yağı Hapı Kilo Aldırır mı?

Akya Balığı Türleri ve Özellikleri

Akya Balığı Türleri ve Özellikleri

Uskumru Balığı Türleri ve Özellikleri

Uskumru Balığı Türleri ve Özellikleri

Kaplan Balığı Türleri ve Özellikleri

Kaplan Balığı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Balık Yağı Kilo Aldırır mı?

Balık Yağı Kilo Aldırır mı?

Güncel

Yayın Balığı Türleri ve Özellikleri

Yayın Balığı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Pisi Balığı Türleri ve Özellikleri

Pisi Balığı Türleri ve Özellikleri