Tirsi Balığı Türleri ve Özellikleri
20 Temmuz 2024

Tirsi Balığı Türleri ve Özellikleri

Tirsi Balığı

Genel Bilgiler

Tirsi balığı, hemen hemen bütün denizlerde görülmekle birlikte, en çok Karadeniz ve Marmara Denizi'nde bulunur. Bunların yanı sıra, Ege Denizi'nde az miktarda rastlanır. Tirsi balığı, tatlı sularda yaşamayı sever ve suların denize döküldüğü kısımlar onlar için ideal yatak yerleridir. Tirsi balıkları, ilkbahar aylarında yumurtalarını bırakmak için Marmara sularına gelir. Bu balıkların büyük ve sık pulları vardır ve özellikle pul ve kılçık yapısı ile sardalya balığına benzemektedir. Tirsi balığı, istediği zaman pullarını atabilme yeteneğine sahiptir. Vücut renginde belirgin farklılıklar gözlemlenir; sırtı kirli mavi, yanları beyaz tonlarında ve karnı gümüşi beyaz renktedir.

Fiziksel Özellikler

Tirsi balığı, diğer balık türlerine göre daha düzgün bir vücut yapısına sahiptir. Yanlardan yassıdır, ağzı büyük ve dudakları kalındır. Gözleri orta büyüklükte ve yuvarlaktır. Tirsi balığı iki çeşittir: dişli ve dişsiz. Dişsiz olanı lüfer kadar iri olabilir ve bazen kofana büyüklüğünde olanlar da bulunur. Dişsiz tirsi balığını ayırt etmek için yan çizgisindeki siyah benekler önemli bir özelliktir. Ayrıca dişli tirsi balığı, dişsiz tirsi balığından daha küçüktür.

Üreme ve Yaşam Alanları

Tirsi balığı, ilkbahar döneminde Marmara'ya iniş yaparken sığ suları tercih eder. Birçoğu dere ağızlarında, berrak, temiz ve sığ yerlerde yumurtalarını bıraktıktan sonra kıyılardan açılırlar. Bazı tirsi balıkları, yarı tuzlu düz yataklı derelere yumurtalarını bırakır. Yumurtlama sonrası bir kısmı denize geri dönerken, bazıları derelerde yaşamlarına devam eder. Genellikle derin sularda sürüler halinde yaşarlar. Tirsi balığının dikkat çekici bazı özellikleri vardır; gündüzleri açık havada suyun 20-25 metre derinliklerinde dolaşır ve avlanır. Mehtaplı gecelerde ve kapalı günlerde ise su yüzeyine yükselerek beslenirler ve hatta su yüzeyinde oynarlar. Çok hareketli ve zeki hayvanlardır. Tirsi balığını avlamaya çıktığınız günlerde bu özelliklere dikkat edilmesi gerekmektedir. Aydınlık ve güneşli günlerde tirsi avlamak istiyorsanız, onları derinlerde aramanız gerekecektir. Kapalı günlerde ise su yüzeyinde çok rahat bulabilirsiniz. Tirsi balığını avlamak için özel bir oltaya ihtiyaç yoktur.

Beslenme Alışkanlıkları

Tirsi balığı, yem konusunda çok fazla seçici değildir. Karides başta olmak üzere bütün ak yemler ve bazı midye çeşitleri ile beslenir. Hiç yem ayırmayan tirsi balığına ne verilse yer. Marmara ve Karadeniz'de büyük gruplar halinde derinlikte gezmektedir. Bu bölgelerde kütle halinde avcılığı yapılmaktadır. Tirsi balığı, az bulunması, kolay avlanması ve etinin lezzetli oluşu nedeniyle ekonomik bir balıktır. Birçok balık seven kişi tirsi balığını tercih etmektedir. Tirsi balığının en çok tava yapımında kullanıldığı bilinmektedir. Eti lezzetlidir fakat biraz kılçıklıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Akvaryum Balık Yemi

Akvaryum Balık Yemi

Güncel

Melanur Balığı Türleri ve Özellikleri

Melanur Balığı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Lagos Balığı Türleri ve Özellikleri

Lagos Balığı Türleri ve Özellikleri