Beta Balık Türleri ve Özellikleri
08 Temmuz 2024

Beta Balık Türleri ve Özellikleri

Beta Balığı

Ülkemizde en bilinen beta balığı türleri şunlardır: Betta Splendes, Betta Dimidiata, Betta Rutilans ve Betta Crown Tail. Son dönemde en popüler olan tür Betta Crown Tail'dir. Ancak, Türkiye'de en çok görülen tür Betta Splendes'tir. Bazı yerlerde beta balıkları 'Siyam Balığı' veya 'Dövüşçü Balığı' olarak da adlandırılmaktadır.

Beta Balıklarının Kökeni ve Yaşam Alanları

Özellikle Güney Asya'da beta balıkları çok kıymetlidir ve hatta 'Beta Dövüş Turnuvaları' dahi düzenlenmektedir. Bu turnuvalar, ülkemizde yapılan horoz dövüşlerine benzer. Beta balıklarının doğal yaşam alanları pirinç tarlaları ve durgun su kütleleridir. Bu alanlar, yumurtalar ve yavru betaların büyüyüp gelişmesine olanak tanır. Beta balıkları, derinliği olmayan ve hareketli olmayan sularda yaşamaya elverişlidir. Beta balıkları, 'labirentli balıklar' olarak bilinirler. Labirent adı verilen özel organları sayesinde oksijen oranı düşük sularda bile hayatta kalabilirler. Bu organ, beta balıklarının doğrudan havadan oksijen almalarını sağlar. Üreme dönemlerinde ise köpük yuva yöntemi kullanırlar.

Beta Balığının Bakımı Nasıl Yapılır?

Beta balıkları kesinlikle fanusta, kavanozda veya bardakta beslenmeye uygun değildir. Bu balıklar geniş alanları severler ve bulundukları alanlar ne kadar geniş olursa, o kadar sağlıklı ve güzel bir görünüme sahip olurlar. Beta balıkları için en küçük akvaryum boyutu 30 cm yüksekliğe ve 30 cm genişliğe sahip olmalıdır. Akvaryumun iç düzeni ise bol miktarda bitki ile donatılmalıdır, ancak bu bitkiler balığın hareket alanını kısıtlamayacak şekilde yerleştirilmelidir. Akvaryuma konulan bitkiler, suyun kirlenmesini geciktirir ve balığa oksijen desteği sağlar. Akvaryumun sıcaklık seviyesi 23-24 derece arasında olmalıdır. Mayıs ayından itibaren ısıtıcı kapatılıp Eylül ayında yeniden açılabilir. Isıtıcının ayarının 26-28 derece olması beta balığını öldürmez, ancak hızlı yaşlanmasına neden olabilir. Bu sıcaklık seviyesi, balığın ömrünü kısaltır.

Beta Balığının Yemlenmesi

Beta balığı hem canlı yemlerle hem de hazır yemlerle beslenebilir. Eğer canlı yem temin edilebiliyorsa, en iyi yem bu olur. Canlı yemden kasıt sivrisinek ve karıncadır. Beta balığı karınca ve sivrisineği çok sever, ancak bu yemlerin canlı olarak akvaryuma atılması gerekmektedir. Beta balıkları ölü yem yemezler. Beta balıklarının akvaryumlarında filtre sistemi kullanılmamalıdır, çünkü hareketli sulardan hoşlanmazlar ve bu tür sularda strese girebilirler. Bu stres durumu bazen o kadar ileri gidebilir ki, balığın ölümüyle sonuçlanabilir. Beta balıkları kesinlikle başka balık türleri ile birlikte beslenmemelidir. Dişi betalar barışçıl bir mizaca sahipken, erkek betalar hırçın yapıları ile ön plana çıkarlar.

Kirli suda da yaşayabilen beta balıklarının akvaryum suyunu her ay değiştirmek gerekmez. 2-3 ayda bir su değiştirilebilir. Ancak önerilen değiştirme biçimi, suyun tamamını değil, %20'sini değiştirmektir.

Beta üretimi yapılırken, betayı en az iki hafta önceden kaliteli yemlerle veya canlı yemlerle iyi bir şekilde beslemek önerilmektedir. Bu, yeni doğacak betanın kaliteli ve dirençli olmasını sağlar.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Köpek Balığı Kıkırdağı

Köpek Balığı Kıkırdağı

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Karagöz Balığı Türleri ve Özellikleri

Karagöz Balığı Türleri ve Özellikleri

Balık Çiftleşmesi Özellikleri ve Yavrulama

Balık Çiftleşmesi Özellikleri ve Yavrulama

Gurami Balığı Türleri ve Özellikleri

Gurami Balığı Türleri ve Özellikleri

Hani Balığı Türleri ve Özellikleri

Hani Balığı Türleri ve Özellikleri

Müren Balığı Türleri ve Özellikleri

Müren Balığı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Taş Balığı Türleri ve Özellikleri

Taş Balığı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Japon Balığı Türleri ve Özellikleri

Japon Balığı Türleri ve Özellikleri