Fener Balığı Türleri ve Özellikleri
21 Haziran 2024

Fener Balığı Türleri ve Özellikleri

Fener balığı, Lophiidae familyasından olup, yüzünün önündeki ışık saçan organıyla denizlerin karanlık bölgelerinde küçük balıkları avlayan ilginç bir balık türüdür. Türkiye'de Ege, Akdeniz ve Marmara Denizi'nde yaşamaktadır. Ilık ve sıcak derin denizleri sever. Görünümü çoğu kişi için hoş olmasa da lezzetiyle tanınan bir balıktır. Yassı vücutlu, büyük kafalı, 40-60 cm boylarında, büyük ağızlı olan bu balığın sırtında dikenleri ve iki adet yüzgeci bulunur. Ağızlarına kadar uzanan dikenin ucunda bulunan bakteriler ışık saçar. Bunu olta gibi kullanan fener balığı, kendisine yaklaşan küçük balıkları yakalar. Yani bu balığın avlanma yöntemi oldukça özgündür.

Fener Balığının Özellikleri

Fener balıkları derin denizlerde vücutlarının bir kısmını çamurlu zemine gömerek avlanmayı tercih ederler. Dış kısımları kaygan ve pulsuz bir yapıya sahiptir. Bu kayganlık veren sıvı insan cildi için zararlıdır. Kafası oldukça büyük olan balıkların vücutlarının üçte ikisini kafaları oluşturur. Hareketsiz durarak avlarını geniş ağızları ve sivri dişleriyle kolayca avlarlar. Kanca gibi ucu kıvrık uzun dişlere sahiptirler. Bu yüzden avları kendilerini kurtaramaz. Dişler esnek olduğundan, avları büyük olduğunda arkaya doğru esner. Avını yutunca dişler yine eski haline döner.

Üreme ve Yaşam Döngüsü

Türkiye'de avlanan fener balıkları genellikle 5-6 kilogram ağırlığındadır. Erkekler dişilere göre daha küçük olur ve dişi fener balıklarının sırtında adeta asalak gibi yaşarlar. Üreme dönemleri Mart ayından Ağustos ayına kadar devam eder. Dişiler bir defada bir milyon civarında sümüksü tüpler içinde yumurta bırakır. Fener balıklarının dış görünüşleri pek hoş olmadığından, satış sırasında balıkçılar tarafından derisi yüzülür. Bu şekilde alınan fener balığı pişirilince oldukça lezzetli ve güzel bir görünüme sahip olur. Genellikle etinden buğulama, çorba ve şiş yapılır.

Beslenme ve Avlanma Yöntemleri

Fener balıkları, avlarını çekmek için ışık saçan organlarını kullanarak küçük balıkları ve deniz canlılarını cezbederler. Bu ışık, biyolüminesans adı verilen bir süreçle meydana gelir ve avlarını yanıltarak yaklaşmalarını sağlar. Yaklaşan avlarını geniş ağızları ve keskin dişleriyle hızlıca yakalarlar.

Ek Bilgiler

Fener balıkları, hem estetik açıdan hem de ekolojik açıdan ilginç canlılardır. Deniz ekosisteminde önemli bir yer tutarlar. Ayrıca, araştırmacılar için biyolüminesansın nasıl çalıştığını anlamak adına önemli bir model organizma olarak da kullanılırlar. Ancak, fener balıklarının nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalabileceği için, sürdürülebilir avlanma yöntemleriyle korunmaları gerekmektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Karakulak Balığı Türleri ve Özellikleri

Karakulak Balığı Türleri ve Özellikleri

Mangalda Balık Tarifi ve Malzemeleri

Mangalda Balık Tarifi ve Malzemeleri

Papağan Balığı Türleri ve Özellikleri

Papağan Balığı Türleri ve Özellikleri

Sardalya Balığı Türleri ve Özellikleri

Sardalya Balığı Türleri ve Özellikleri

Gökkuşağı Balığı Türleri ve Özellikleri

Gökkuşağı Balığı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Balık Buğulama Tarifi ve Malzemeleri

Balık Buğulama Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Panga Balığı Türleri ve Özellikleri

Panga Balığı Türleri ve Özellikleri