Balık Hastalıkları

soru

merve

29 Nisan 2024 Pazartesi

merhaba benim fanusta yaşayan bir tane balığım var bakımını iyi yaptığımı düşünüyorum ancak birçok yere danıştığım halde uyguladıklarımdan sonuc alamadım ( bebe asprini,çok küçük miktarda antibiyotik) balığımın karnında kan toplandı ve şuan ön yüzgecinede kan toplandıgını görüyorum yem yemesi yüzmesi gayet normal gibi görünüyor ve bu durum on gündür var ne yapmam gerekiyor?

şifre

Önceki Cevaplar

cevap

Admin

01 Temmuz 2024 Pazartesi

Merhaba Merve,

Balığınızın yaşadığı durum, ciddi bir sağlık sorununun belirtisi olabilir. Karnında ve yüzgecinde kan birikmesi, enfeksiyon veya iç parazitlere işaret edebilir. İlk olarak şunları yapmanızı öneririm:

1. Su Kalitesi: Fanustaki suyun kalitesini kontrol edin. Su sıcaklığı, pH seviyesi ve amonyak, nitrit, nitrat seviyeleri uygun olmalıdır. Bu değerler balıkların sağlığını ciddi şekilde etkileyebilir.

2. Su Değişimi: Haftalık olarak suyun %25-30'unu değiştirin. Bu, zararlı maddelerin birikmesini engeller.

3. Ayrı Bir Tedavi Tankı: Balığınızı tedavi için ayrı bir tankta tutmanız daha iyi olabilir. Bu, diğer balıkların enfekte olmasını önler ve tedavi sürecini daha kontrol edilebilir kılar.

4. Antibiyotik Kullanımı: Antibiyotik kullanmadan önce veterinerden veya uzman bir akvaryumcudan danışmanlık almalısınız. Yanlış veya gereksiz antibiyotik kullanımı balığınızın sağlığını daha da kötüleştirebilir.

5. Beslenme: Balığınızın beslenmesine dikkat edin. Kaliteli ve çeşitli yemler kullanarak bağışıklığını güçlendirebilirsiniz.

6. Gözlem: Balığınızın davranışlarını ve fiziksel durumunu düzenli olarak gözlemleyin. Belirtiler kötüleşirse veterinerden profesyonel yardım almanız gerekebilir.

Balığınızın sağlığı için en kısa sürede bu adımları atmanız önemlidir. Umarım balığınız en kısa sürede sağlığına kavuşur.

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Sarıkanat Türleri ve Özellikleri

Sarıkanat Türleri ve Özellikleri

Güncel

Ringa Balığı Türleri ve Özellikleri

Ringa Balığı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Zehirli Balıklar Türleri ve Özellikleri

Zehirli Balıklar Türleri ve Özellikleri

Balık Oltası Kullanımı