Akvaryum Balıkları Türleri ve Özellikleri
20 Haziran 2024

Akvaryum Balıkları Türleri ve Özellikleri

Üçte ikisi sularla kaplı dünyada yaşayan canlıların büyük bir kısmını oluşturan balıklar, insanlar için vazgeçilmezdir. Dünya üzerindeki su miktarı düşünüldüğünde, balık türlerinin çeşitliliği de anlaşılabilir bir durumdur. Okyanuslar, dereler ve göletlerde binlerce balık türü bulunmaktadır. Akvaryumlarımızda beslediğimiz balık türleri, teknolojinin gelişmesiyle artmıştır. Elli yıl önce, birkaç tür balık tanklarda yaşatılabilirken, bugün neredeyse tüm balık türleri uygun koşullar sağlandığında tanklarda büyütülebilmektedir. Bu makalede, Türkiye'deki ev ortamında beslenen akvaryum balıkları ve onların yaşam koşulları ele alınacaktır.

Siyah Moli

Genel Yorum: Akvaryumların üst-orta kısımlarında yer alan ve hareketli davranışlarıyla dikkat çeken tropik balık türleridir. Yem konusunda seçici olmamakla birlikte, biyolojik ortamın oturmasıyla kayalarda ve bitkilerde oluşan yosunları da hızla yerler. Ilımlı bir balık türü olduğu için diğer barışçıl tropik balıklarla da uyumlu bir şekilde yaşar.

Ay Moli

Genel Yorum: Molly türünün doğal seleksiyonu olduğu için genel özellikleri birbirine benzemektedir. Akvaryumların üst-orta kısımlarında yer alan ve hareketli davranışlarıyla dikkat çeken tropik balık türleridir. Yem konusunda seçici olmadıkları gibi, biyolojik ortamın oturmasıyla kayalarda ve bitkilerde oluşan yosunları iştahla yerler. Cinsiyet ayrımı, balıkların alt kısımlarında bulunan yüzgeçler sayesinde yapılmaktadır.

Lepistes

Genel Yorum: Lepistesler, barışçıl yapıları ve kolay çoğaltılabilmeleri nedeniyle akvaryum severlerin favori balıklarıdır. Birçok kişinin ilk beslediği balık olma özelliğini taşır. Akvaryumda doğal seleksiyonla çok farklı renk ve biçimlerde lepistesler üretilmiştir. Erkekleri, dişilerin yarısı kadar olup dişilerden daha heybetlidir. Gebelik süresi ortalama 28 gün olup bu süre sıcaklık ve genetik faktörlere göre 21 ile 40 gün arasında değişebilir. Dişilerin erkekler tarafından sürekli kovalanmaması için dişi sayısının erkek sayısının iki katı olması mantıklıdır. Balıklar üç aylık olduklarında cinsel olgunluğa ulaşır.

Kılıç Kuyruk

Genel Yorum: Cinsiyet ayrımı, kuyruklar ve alt yüzgeçler üzerinden yapılır. En basit yöntem, kuyruğunda kılıç şeklinde uzantı olan balıkların erkek olduğunu belirlemektir. Yaşlanan dişilerde, erkeğe dönme özelliği görülmüştür. Diğer balıklara oranla uyumlu olmasına rağmen kendi türlerinde dominant olan erkekler, diğer erkekleri rahatsız eder. Bu nedenle ya tek ya da saldırganlığın farklı hedeflere dağılması için beş erkek olarak alınmaları önerilir. Dişi-erkek oranı, üç erkek bir dişi olmalıdır. Beslenme konusunda yem seçmezler, kaliteli kuru yemleri ve yosunları da yerler.

Gruplar Halinde Akvaryum Balıkları

Kedi balıkları, tetralar, barblar, canlı doğuranlar ve Japon balığı gibi türlerdir:

Kedi Balıkları (Catfishes)

Ağız yapıları zeminden yem almaya uygun olan balıklardır. Ağız çevrelerinde 4-8 arasında değişen duyargalar vardır. Ortalama olarak her akvaryumda kullanılabilirler. Kedi balıkları hakkında genel tespit, çöpçü olduklarıdır. Ancak alt kısımda yem arayışları, her bulduklarını yedikleri ve temizlik aracı oldukları anlamına gelmez. Bu davranışları tamamen yem içindir ve akvaryumunuzdaki pislikleri temizlemezler. Sadece fazla verilen yemlerin onlar tarafından tüketileceğinden emin olabilirsiniz. Kedi balıkları genel olarak renksizdir, ancak vücutlarındaki benek ve desenlerle etkileyici türleri de vardır.

Tetralar

Gerçek bir balık görünümündedirler. Pulları parlak, renkli ve dişlidirler. Orta sularda yemlenen bu balıkların ağız yapıları da bu duruma uygundur. İki-üç santimetrelik küçük türleri olduğu gibi, yirmi beş otuz santimetreye kadar büyüyen çeşitleri de vardır. Hareketli ve göz alıcı renkli neon Tetralar ile vahşi piranhalar da bu türlerdendir. Kökenleri genellikle Güney Amerika'dır.

Barblar

Genellikle Tetralarla karıştırılan bu balık türü, Tetralar gibi parlak pullu ve güzel balıklardır. Bu balıkların en belirgin özellikleri adipoz yüzgeçlerinin olmamasıdır. Birçoğunda gözle görülmeyen ağız uzantıları vardır. Aynı zamanda bu balık türlerinin dişleri bulunmamaktadır.

Canlı Doğuranlar

Boyları genel olarak altı santimetreden fazla olmayan balık türleridir. Yumurtaları anne karnında çatladığı için dışarıya atıldığında canlı doğuran olarak adlandırılırlar. Ağızları su üzerinden yemlenmeye uygun olarak kafalarının üst kısmında yer alır. Sırt yüzgeçleri vücutlarının arka kısmına uzanır ve adipoz yüzgeçleri yoktur.

Japon Balığı

Akvaryumculuğun başlamasına sebep olan balıklar olarak bilinirler. Çinlilerin on birinci yüzyıldan bu yana besledikleri ve geliştirdikleri bu balıklar, bugün çok farklı cinslere sahiptirler.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Balıklar Uyur Mu?

Balıklar Uyur Mu?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Papağan Balığı Türleri ve Özellikleri

Papağan Balığı Türleri ve Özellikleri

Challenger Köpek Balığı Türleri ve Özellikleri

Challenger Köpek Balığı Türleri ve Özellikleri

Balık Oltası Kullanımı

Balık Oltası Kullanımı

Dünyanın En Büyük Balığı Hangisidir?

Dünyanın En Büyük Balığı Hangisidir?

Zebra Balığı Türleri ve Özellikleri

Zebra Balığı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Balık Yağının Faydaları Nelerdir?

Balık Yağının Faydaları Nelerdir?

Güncel

Sargoz Balığı Türleri ve Özellikleri

Sargoz Balığı Türleri ve Özellikleri