Gökkuşağı Balığı Türleri ve Özellikleri
21 Haziran 2024

Gökkuşağı Balığı Türleri ve Özellikleri

Gökkuşağı Balığı Hakkında Genel Bilgiler

Gökkuşağı balığı, egzotik ortamlarda yaşamayı seven ve genel itibariyle Avustralya kıyılarında yaşam alanı bulan bir balık türü olarak bilinmektedir. Gökkuşağı balıkları, Atherinidaeler familyasına mensup olan balık türlerindendir. Ancak, yıllar boyunca balık bilimciler tarafından bu familya içerisinde anılan bu tür, günümüzde Melanotaeniidaeler grubu içerisinde değerlendirilmektedir.

Yaşam Alanları ve Türleri

Gökkuşağı balığı, akvaryumcular arasında Avustralya Gökkuşağı Balığı olarak bilinirken, bu tür balık genel itibariyle Yeni Gine'de, yani Avustralya'nın kuzeyinde büyük bir ada olan Yeni Gine'de yaşam alanı bulur. Asıl olarak Gökkuşağı balıklarına ait 8 adet cins bulunmaktadır. Fakat biz makalemizde gökkuşağı balığının 3 türüne değineceğiz. Bu türler:
  • Melanotaenia Gökkuşağı Balığı
  • Glossolepis Gökkuşağı Balığı
  • Chilatherina Gökkuşağı Balığı
Bu balıklar oldukça dayanıklı ve metanetli balıklardır ve akvaryumdaki diğer balıklarla uyum içerisindedir.

Diğer Türler

Diğer gökkuşağı balığı türleri ise:
  • Iriatherina Gökkuşağı Balığı
  • Pseudomugil Gökkuşağı Balığı
  • Popondichtys Gökkuşağı Balığı
Bu balıklar hobiciler tarafından ayrıca beslenir. Ancak bu türden olan gökkuşağı balıkları daha küçük ve daha narin bir yapıya sahiptirler.

Fiziksel Özellikler ve Renkler

Gökkuşağı balığı, hobi olarak balık besleyen kişilerin yakından ilgilendiği bir balık türüdür. Bu balık türü Avustralya Gökkuşağı Balığı olarak tanınır. Uzun yıllar boyunca sadece bir gökkuşağı balığı türüne rastlanabiliyordu. Bu gökkuşağı balığı iri, erkekleri 11 santime kadar uzun olan ve dişileri ise yaklaşık olarak 10 santime kadar uzunlukta olanlardır. Fakat bazı dişi gökkuşağı balıkları ortalama olarak bir erkek gökkuşağı balığından yaklaşık olarak 1-2 santim daha küçüktür. Bu belirti oldukça şaşırtıcı bir durumdur ve kalıtsal görünüş bütün türlere hakim olmuştur. Yine renk olarak çok değişiklikler gösteren metalik kırmızı ve mor tonlarda olan gökkuşağı balığı her zaman etkileyici olan balıklardan olmuştur.

Avustralya'ya Has Türler

Akvaryum balığı satan yerlerde rastlanan diğer üç tür Avustralya'ya has gökkuşağı balığıdır. İlk olarak fluviatilus Gökkuşağı Balığı, yani pembe kulaklı gökkuşağı balığıdır. Bu splendida balıklarına oldukça benzeyen bir tür olmaktadır. Zaten splendida balıklarının bir alt türü olarak kabul görür. Bu balıkların yüzgeçlerinin bitiş noktaları siyah renkte, parlak pembe veya kırmızı noktalı pullara sahiptir. Fakat bazı Splendida balık türleri bu görünüme sahip olmayabilir. Bundan dolayı dikkat edilmesi gerekmektedir.

Trifaciata Türü

Çizgili olan gökkuşağı balığı, trifaciata iri yapılı ve hatta splendida balıklarından biraz daha iri olan bir tür olmaktadır. Kırmızı yüzgeçli gökkuşağı balığı türleri Goyder Nehri çevresinde yaşam alanı bulur ve bu bölgede oldukça rağbet gören bir tür olmaktadır. Diğer gökkuşağı balığı ise hassas olan maccosllochi türü olarak bilinir. Bu gökkuşağı balığı türü en fazla 6 santime kadar ulaşır ve oldukça küçük balıklardır. Bu balıkların kırmızı yüzgeçli varyasyonlarına da rastlanmaktadır.

Yeni Gine Türleri

Yeni Gine'nin durgun akan nehir yataklarında Melanotaenia Gökkuşağı Balığı'nın üç yeni türü bulunur. Bunlardan boesemani Gökkuşağı Balığı, çok renkli çelik mavisi ve sülfür sarısı rengindedir ve oldukça etkileyici bir tür olarak görülür. Erkek boesemani Gökkuşağı Balığı yaklaşık olarak 10 santim kadar büyür. Turkuaz Gökkuşağı Balıkları neon mavisi renktedir. Gerçekten görülmeye değer bu balıklar yaklaşık 10 santim kadar büyür. Sarı gökkuşağı balığı herbertaxelrodiler, ölçüleri yaklaşık olarak 8 santim kadardır ve renkleri belirsiz altın sarısı bazen de kuyruk kısmında kırmızı tonlar görülür.

Chilatherina Türü

Chilatherina gökkuşağı balığı, Melanotaenia Gökkuşağı Balığı'ndan biraz daha uzun gövde yapısına sahiptir. Kırmızı ve yeşil renklerdeki bleheri Gökkuşağı Balığı son zamanlarda ticareti oldukça fazla yapılır. Bu gökkuşağı balığı Yeni Gine türünün de gökkuşağı balıklarının ortalama boyları 11-20 santime kadar ulaşır. Günümüzdeki en çekici olan gökkuşağı balıklarından bir tanesi kırmızı olan Glossolepis incisus Gökkuşağı Balığı türüdür. Hobiciler arasında bilinen en tanınmış gökkuşağı balığı Glossolepis türüdür. Bu balıklarda damızlık erkekler parlak kırmızı renktedir, kısır olan erkekler ise vişne çürüğü rengindedir. Gökkuşağı balığı dişileri gri renkte ya da kahverengidir. Glossoleipis Gökkuşağı Balığı diğer gökkuşağı balıkları arasında kolayca tanımlanabilir. İnce ağızları ve açılı çene yapıları en belirgin şekildedir. Incisus Gökkuşağı Balığı en fazla 12 cm'ye kadar büyüme gösterir.

Beslenme Alışkanlıkları

Kendi aralarında bu balıklar gökkuşağı balığı etkili avcılardır. Kurbanlarını diğer küçük balık türlerinden seçerler. Gökkuşağı balıklarının besin kaynağı uçan böcekler, karıncalar, pulkanatlar ve diğer canlı varlıklardan oluşmaktadır. Ayrıca su solucanları ve böcekler, kabuksuzlar ve bazen algler de gökkuşağı balıklarının besin kaynağı olabilir. Akvaryumda, çok meraklı bir tür değildir. Verilen her yemi ayırt etmeden ağız tadıyla tüketirler. Pul yemler gökkuşağı balığı için ideal bir yem türüdür. Yine de canlı veya dondurulmuş olan kan kurdu, karides balığı, sinek larvası ve beyaz solucanlar bu balıklar için vazgeçilmezdir. Kanatsız meyve sineklerini de çok severler. Gökkuşağı balığı tamamen şişene kadar beslenmeye devam eder. Tabii ki bu şekilde beslenme bu balıklar için iyi olmayacaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Lüfer Türleri ve Özellikleri

Lüfer Türleri ve Özellikleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Levrek Balığı

Levrek Balığı

Balık Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Balık Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Fil Balığı Türleri ve Özellikleri

Fil Balığı Türleri ve Özellikleri

Diskus Türleri ve Özellikleri

Diskus Türleri ve Özellikleri

Çekiç Balığı Türleri ve Özellikleri

Çekiç Balığı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Balık Yağı Hapı Kilo Aldırır mı?

Balık Yağı Hapı Kilo Aldırır mı?

Güncel

Balık Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Balık Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Alabalık Türleri ve Özellikleri

Alabalık Türleri ve Özellikleri

Konserve Ton Balığı Türleri ve Özellikleri

Konserve Ton Balığı Türleri ve Özellikleri

Balık Faydaları Nelerdir?

Balık Faydaları Nelerdir?

Balık Nasıl Tutulur?

Balık Nasıl Tutulur?

Köpek Balığı Kıkırdağı

Köpek Balığı Kıkırdağı

Ringa Balığı Türleri ve Özellikleri

Ringa Balığı Türleri ve Özellikleri

Sazan Balığı Nasıl Pişirilir?

Sazan Balığı Nasıl Pişirilir?

Balık Sırtı Nasıl Örülür

Balık Sırtı Nasıl Örülür

Balıktan Sonra Neden Helva Yenir?

Balıktan Sonra Neden Helva Yenir?

Balık Etli Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Balık Etli Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?