Pirana Balığı Türleri ve Özellikleri
26 Haziran 2024

Pirana Balığı Türleri ve Özellikleri

Pirana Balığı

Pirana balığı, hemen hemen herkes tarafından bilinen bir balıktır. Genellikle akvaryumlarda rastladığımız bu balıklar, en çok Güney Amerika sularında görülmektedir. Pirana balıkları, son derece yırtıcı ve güçlü balıklardır. Etçil olan bu balıklar, görünüşlerine bakıldığında son derece masum ve tatlı olarak algılansa da keskin dişleri ve büyük ağızları ile büyük bir tehlike oluşturabilirler. Bu yırtıcılığı nedeniyle pirana balığı bulunan bir akvaryumda başka balık beslemek oldukça zordur. Pirana balığı, aç olsun ya da olmasın diğer balık türlerini avlar. Ayrıca hareket eden birçok şeye saldırabilirler. Öyle ki, bu balıklar insanlara bile saldırarak ciddi yaralanmalara sebep olabilirler. Özellikle büyük boyutlara sahip piranalar son derece tehlikelidir. Bu denli saldırgan ve vahşi bir balık türü, bu özellikleri nedeniyle birçok insan tarafından beslenmektedir. Akvaryum içerisinde beslenen pirana balıkları, zaman zaman et ile bile beslenebilirler. Keskin dişleri ile eti öğütüp yemeleri zor olmayacaktır.

Pirana Balıklarının Yaşam Alanları ve Beslenmeleri

Pirana balıkları, Amazon Havzası'nda geniş bir alanda yaşayan balık türlerinden biridir. Bu balıklar en çok akarsularda ve ırmaklarda yaşamlarını sürdürürler. Beslenmeleri ise etçil bir özellik gösterir. Denizde bulunan birçok canlı ile beslendikleri için genellikle beslenme yönünden sıkıntı yaşamazlar. Bu balıkların saldırgan yapısı nedeniyle savunma mekanizmaları da son derece güçlüdür. Çoğu zaman avlanmaya gelen balıkları saldırıları ile etkisiz hale getirerek avlarlar. Ancak, pirana türlerinin hepsi tehlikeli değildir. Bu türler arasında 4-5 tür pirana büyük tehlikeler saçmaktadır. Bu nedenle piranaların hepsini aynı gruba koymak doğru değildir. Otçul olarak ayrılan piranalar, herhangi bir canlıya saldırmazlar. En belirgin özellikleri sivri dişleridir. Piranalar, bu sivri dişleri ile insanların ilgi odağı haline gelmiştir. Öyle ki, saldırgan özelliğe sahip olan piranaların suya düşen sığır gibi büyük hayvanlara bile saldırdıkları bilinmektedir. Bu durum, pirana balığının son derece cesur bir balık olduğunu göstermektedir ve bu nedenle kolay kolay av olmazlar.

Otçul Pirana Türleri ve İlginç Özellikleri

Otçul olan pirana türleri, genellikle suya düşen meyve tohumları, meyveler ve su altında bulunan bazı otlar ile beslenirler. Çok tehlikeli olmayan otçul piranalar, ailesine ve balık sürülerine oldukça bağlıdır. Piranaların bir diğer özelliği ise kan kokusuna dayanamaz olmalarıdır. En bağlı olduğu balık yaralandığında pirana, eğer kan kokusunu alıyorsa bu kokuya dayanamaz ve yaralı balığı yer. Bu ilginç özellikleri ile piranalar insanları şaşırtmaktadır. Pirana balığı bulunan sulara birçok insan bu yüzden yaklaşmaz. Aslında bu hareketlerinde insanlar oldukça haklıdır. Çünkü suya düştüklerinde ya da girdiklerinde birçok pirananın saldırısına uğramaları an meselesi olacaktır. Pirana balığı, önce oldukça aç kalır ve beslenme zamanında fazla oranda beslenirler. Bu durumun neden böyle olduğu ise tam olarak bilinmemektedir. Bu balık son derece inatçıdır. Bu inatçılığı, araştırmacılar tarafından izlenen piranaların kovaladıkları avlarının peşini ne olursa olsun bırakmamalarından anlaşılmaktadır. Bu bilgiye bakarak pirana balıklarının ne kadar inatçı olduklarını anlayabiliriz.

Ekstra Bilgiler

Pirana balıkları, saldırgan doğaları nedeniyle bilim insanları tarafından da ilgiyle incelenmektedir. Özellikle, bazı türlerinin neden bu kadar saldırgan olduğu ve nasıl bu kadar güçlü bir çene yapısına sahip oldukları üzerine birçok araştırma yapılmaktadır. Ayrıca, pirana balıklarının sosyal davranışları ve sürü halinde avlanma stratejileri de araştırmacıların dikkatini çekmektedir. Bu balıklar, doğal yaşam alanlarında genellikle sürü halinde hareket ederler ve bu sayede daha etkili avlanırlar. İçgüdüsel olarak sürü halinde hareket eden piranalar, bu davranışları ile avlarını daha kolay bir şekilde etkisiz hale getirirler.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sarıkanat Türleri ve Özellikleri

Sarıkanat Türleri ve Özellikleri

Plati Balığı Türleri ve Özellikleri

Plati Balığı Türleri ve Özellikleri

Balık Pastırması Tarifi ve Malzemeleri

Balık Pastırması Tarifi ve Malzemeleri

Melanur Balığı Türleri ve Özellikleri

Melanur Balığı Türleri ve Özellikleri

Balık Avı Teknikleri Nelerdir?

Balık Avı Teknikleri Nelerdir?

Güncel

Morina Balığı Türleri ve Özellikleri

Morina Balığı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Akvaryum Yunus Balığı

Akvaryum Yunus Balığı