Vatos Balığı Türleri ve Özellikleri
09 Temmuz 2024

Vatos Balığı Türleri ve Özellikleri

Vatos Balığı

Vatos balığı, köpek balığı ile aynı aile grubunda yer almaktadır. Anavatanı Amazon Nehri olan vatos balığı, ülkemizde cüce vatos olarak adlandırılmaktadır. Vatos balığı, beslenme şekli bakımından daha çok protein ağırlıklı ve bitkisel kaynaklardan beslenen balık türlerindendir. Ancak ağırlıklı olarak bitkisel beslenmektedirler. Vatos balığının bitki ağırlıklı beslenmesi üremesinde ve gelişiminde önemli katkı sağlamaktadır. Eğer fazla proteinli beslenirlerse sindirim sistemlerinde sıkıntı yaşamaktadırlar. Evde besleme düşünceniz varsa veya besliyorsanız, ara sıra haşlanmış ıspanak, havuç ve salatalık verebilirsiniz. İştahla yediklerini göreceksiniz. Ancak vatos balığını bu şekilde besledikten sonra akvaryumun suyunu değiştirmeniz gerekmektedir. Çünkü verdiğiniz sebzelerden arta kalanlar dibe çökecek ve sağlıksız bir ortam oluşturacaktır.

Vatos Balığı Cinsiyetleri

Vatos balığının cinsiyetini anlamak oldukça kolaydır. Erkek vatosların kafa yapılarında bıyıkları bulunmaktadır. Dişilerde bu bıyıklar ya yoktur ya da çok kısadır. Erkek vatosların vücutları daha ince ve uzun yapıda olup, erkek vatos balığı çok eşli bir yapıya sahip olduğu için akvaryum içerisinde birçok dişi ile çiftleşebilmektedir. Çiftleşme sonrasında yumurtaların korunması görevi erkek vatos balığına aittir. Dişi vatos yumurtlama işleminden sonra tekrar yuvaya dönmemektedir. Yavruların yumurtadan çıkma süresi ortalama 4-5 gün içerisinde olmaktadır. Erkek vatos balığı bu süre tamamlanana kadar yuvayı terk etmemektedir. Yavrular yumurtadan çıktıktan sonra da erkek vatos bakmaya devam edecektir. Bütün yük erkek vatos üzerindedir. Eğer akvaryumda besliyorsanız, yavruların güvenliği için başka bir akvaryuma alabilirsiniz.

Vatos Türleri

  • Elektrikli Vatoslar: Bu vatosların elektrik veren organları vücutlarının her iki noktasına da yerleşmiş bulunmaktadır. Beyinlerinde bu elektriği kontrol eden bir lop bulunmakta olup, kendisini tehdit altında hissettiği anda saldırıya geçmektedirler. Tıpkı elektro şok cihazı gibi. Vatos balığı bu özelliğini avlanmak için de kullanmaktadır. Yaklaşan ava gizlendiği yerden elektrik dalgası göndererek kafasını karıştırabilmektedir. Elektrikli vatos balığı 250-550 volt arasında elektrik üretebilmektedir.
  • İğneli Vatoslar: Bu tür daha tehlikeli görülmektedir. Daha çok deniz tabanına yakın bölgelerde avlanırlar. İğnesi zehirli olup, çok büyük sancıya neden olmaktadır. Hayati bir organa denk gelirse ölümle sonuçlanabilmektedir. İğnesi 35 cm bulabilmekte ve hançere benzemektedir. Kuyruk kısmı dar, uzun ve uzunluğu başı ile kuyruk sokumu arasındaki mesafenin iki katıdır. Üst kısmı koyu, alt kısmı ise daha açık renklidir. Belirli şekilde öne doğru çıkmış olan solunum delikleri ya da solungaç yarıkları göz kısmına bitişik konumda durmaktadır. Bu tür vatos balığının saldırısına uğrarsanız en yakın sağlık kuruluşundan yardım almalısınız.

Görüldüğü gibi vatos balığı oldukça tehlikeli olabilmektedir. Umarım bu tür zararlı balıklarla karşılaşmazsınız.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Lüfer Türleri ve Özellikleri

Lüfer Türleri ve Özellikleri

Haber Bülteni

Güncel

Fırında Sazan Balığı Nasıl Pişirilir?

Fırında Sazan Balığı Nasıl Pişirilir?

Güncel

Küçük Balık Türleri ve Özellikleri

Küçük Balık Türleri ve Özellikleri