Balık Türleri Nedir? ve Özellikleri
09 Temmuz 2024

Balık Türleri Nedir? ve Özellikleri

Balık Türleri

Balık türleri, denizlerde, okyanuslarda, nehirlerde, akarsularda ve göllerde yaşayan çeşitli balık türlerini kapsar. Balıklar, göç eden hayvanlar arasında yer almaktadır. Bu nedenle eski tarihlerde var oldukları bölgelerin dışında başka bir denizde de görülebilirler. Bazı balık türleri ılıman sıcaklıkta, suyun diplerinde yaşarken, bazıları ise denizin yüzeyine yakın yerlerde bulunur. Balık türlerinin bazıları lezzetli etleri nedeniyle ekonomik değere sahiptir, avlanmaları yapılır ve dünyanın birçok ülkesinde tüketilir. Ancak bazı türler zehirlidir. Büyük balıkların başında köpek balıkları gelir ki, bunlar sağlık alanında da kullanılır. Ülkemizde bilinen balık türlerinin sayısı 511'dir. Bunların 127'si tatlı su balığı, 384'ü ise deniz balığıdır.

Trakonya

Trakonya, zehirli bir balık türüdür ve ülkemizin denizlerinde bulunur. En fazla 35-40 cm boylarına ulaşabilen hareketsiz bir balıktır. Buna rağmen diplerde av yakalama konusunda çok hızlıdır. Küçük balıklar ve kabuklu böceklerle beslenir. Çarpan balığı olarak da bilinen trakonyaların öldükten sonra da zehri etkisini sürdürür. Özel olarak avlanmazlar fakat bilinmeden yenilirse, zehri bir insanı sakat edebilir. Avlanmadığı için ticari değeri yoktur.

Trakya Levreği

Trakya levreği, Trakya bölgesinde Karadeniz'e dökülen nehirler ve acı su bölgelerinde yaşayan balıklardır. Sürü halinde kumlu diplerde yaşarlar. Kurtlar, sinek larvaları ve balık yumurtalarıyla beslenirler. Balık yumurtalarıyla beslenmeleri diğer değerli balıklar için zararlıdır. Nisan-Mayıs ayları arasında üremeleri gerçekleşir. Eti lezzetli olan levreğin bol bol avlanması doğa için faydalıdır.

Trancha

Trancha, Ege Denizi'nde bulunan ve mercan ailesinden olan bir balık türüdür. Tek başına, sıcak ve ılıman sularda, deniz diplerinde, kayalık ve kumluk bölgelerde yaşar. Boyları ortalama 40-50 cm'dir. Kış aylarında denizin daha derinlerine inerler ve dişleri her türlü kabukluyu kıracak kadar güçlüdür. Trancha balıkları hermafrodittir. Çok avlandığı için nesli tükenmek üzere olan bu balığın eti beyaz ve lezzetlidir.

Turna Balığı

Turna balığı, tatlı su balığı olup, Karadeniz bölgesine akan temiz ve bitkili göllerde yaşar. Yaban ördeklerine bile saldıran turna balığı yırtıcı ve hareketlidir. Tüm balıklara saldırdığı gibi bazen kendi yavrularını dahi yerler. Uygun şartlarda 20-25 yıl yaşarlar. Büyüme oranları dişi ve erkeğe göre değişir; erkekler 100 cm, dişiler 150 cm'ye kadar büyürler. Özellikle spor avcılığında nam yapmış olan balığın genç türlerinin eti lezzetlidir. 2-3 yaşlarında 200 bin yumurta vererek üremeye başlarlar. Üremeleri bahar aylarında olur.

Uçan Balık

Uçan balık, Güney Ege ve Akdeniz'de bulunan, denizin yüzeyine yakın yaşayan bir balık türüdür. Beslenmeleri omurgasızlar, yavru balıklar ve planktonlarla gerçekleşir. Boyları 20-30 cm'dir. Büyük kanatları vardır ve hızlı yüzerler. Suyun üzerinde 25-30 cm yükselip planör uçuşları yapmalarından dolayı bu ismi almışlardır.

Uskumru

Uskumru, adı çok duyulup bilinen, Marmara bölgesine ait olan bir balık türüdür. Ortalama 25-30 cm'ye kadar büyürler. Eti çok lezzetli olup bol bol avlanırlar. Göç yapma özelliği olan balıklar Karadeniz ve Ege arasında göç ederler. Üreme zamanı Şubat-Nisan arasıdır ve dişileri denize yaklaşık 400 yumurta bırakır. Hamsi, çaça gibi küçük balıklarla beslenirler. Kendi düşmanları ise kofana ve toriktir. 8-10 yıl yaşayan balıkların ekonomik değeri yüksektir. Uskumrunun kurutulmuşuna çiroz denir. Atlantik'te yaşayan başka bir türü ise pek lezzetli bir ete sahip değildir.

Üzgün

Üzgün, güzel bir renge sahip olup, bu özelliğinden dolayı mine balığı olarak da anılır. Türkiye denizlerinde yaygın olan üzgün, 25 cm'ye kadar büyür. Sığ sulardan derin sulara inebilir. Karides, deniz kestanesi, yengeç, deniz yıldızı ve yosunlarla beslenirler. Sahip olduğu dikenleri ve etinin lezzetsiz olması nedeniyle çok avlanmazlar. Dikenlerinde az da olsa zehir bulunur bu yüzden ekonomik değeri pek yoktur.

Vatoz

Vatoz, köpek balığı türlerindendir. Farklı türleri tüm dünya denizlerinde bulunur. 1 metreyi aşan boyları vardır. Fazla hareket etmeden derinlerde avlarını beklerler. Üremeleri bahar ve yaz aylarında olur. Bu zamanlarda sahile yaklaşıp dişileri 10-30 yumurta verirler. Vatoz balığının karaciğerinden yağ ve A vitamini üretilir. Eti lezzetli olup ekonomik değeri vardır ancak az avlanır.

Yayın

Yayın balığı, akar su ve göllerin en uzun yaşayan ve en uzun büyüyen tatlı su balığıdır. En fazla 100 yıl yaşayan yayın balığının boyu 3 metreye kadar uzayabilir. Yavaş akan suların diplerinde hareket etmeden yaşarlar. Et oburdurlar. Üremeleri Mayıs-Haziran aylarında olur. Geceleri sessizce yumurtalarını bırakırlar. Tatlı su balıklarının en lezzetlisi oldukları için ekonomik değerleri de yüksektir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Deniz Balıkları Türleri ve Özellikleri

Deniz Balıkları Türleri ve Özellikleri

Gurami Balığı Türleri ve Özellikleri

Gurami Balığı Türleri ve Özellikleri

TuRNA Balığı Türleri ve Özellikleri

TuRNA Balığı Türleri ve Özellikleri

Balıkların Özellikleri Nelerdir?

Balıkların Özellikleri Nelerdir?

Balık Pastırması Tarifi ve Malzemeleri

Balık Pastırması Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Balık Çeşitleri Nelerdir?

Balık Çeşitleri Nelerdir?

Güncel

Balık Tutma Teknikleri Nelerdir?

Balık Tutma Teknikleri Nelerdir?

Güncel

Balık Yağı Faydaları Nelerdir?

Balık Yağı Faydaları Nelerdir?

Sazan Balığı Türleri ve Özellikleri

Sazan Balığı Türleri ve Özellikleri

Balık Hastalıkları Nelerdir?

Balık Hastalıkları Nelerdir?

Çupra Balığı Türleri ve Özellikleri

Çupra Balığı Türleri ve Özellikleri