Zebra Balığı Türleri ve Özellikleri
27 Haziran 2024

Zebra Balığı Türleri ve Özellikleri

Zebra Balığı

Zebra balığı, sazangiller familyasına ait olup, boyları dört ile altı santimetre arasında değişen ve yumurtayla çoğalan tropikal bir balık türüdür. Çoğunlukla küçük akıntılar, pirinç tarlaları ve kanallar gibi sakin sularda yaşarlar. Zebra balığına doğal ortamında ilk olarak Kolombiya'da rastlanmıştır, ancak büyük olasılıkla akvaryumdan kaçmış olabilir. Japonya ve Avustralya gibi ülkelerde akvaryumculukta yaygın olarak kullanılır.

Çoğalma ve Üreme Alışkanlıkları

Zebra balığı genellikle seksen ile yüz seksen arasında yumurta bırakır. Yumurtalarına kendisi bakar ve diğer akvaryum balıkları ile barışçıldır. Ancak zebra balıkları, sadece çiftleşme döneminde geçimsiz olabilir. Oldukça doğurgan olan bu balık türü, akvaryumcular için ticari değeri yüksek olmayan bir balıktır. Zebra balığı üretiminde çiftleşme ortamı hazırlamak gereklidir. Akvaryumda ısıtıcı, aydınlatma sistemi, filtre ve hava motoru gibi ekipmanların bulunması önemlidir. Anne ve baba zebra balığı için akvaryuma vazo şeklinde nesneler koyulmalıdır. Anne yumurtlayacak ve baba zebra balığı yumurtaları dölleyecektir.

Sağlık ve Hastalıklar

Zebra balığı genellikle kolay kolay hastalanmaz. Ancak nadiren de olsa suyun sıcaklığından dolayı hastalanabilirler. Başlıca hastalıkları arasında pul dökülmesi, göz şişmesi ve yüzgeç yırtılması bulunur. Tedavisi ise oldukça basittir; suyun sıcaklığını bir iki derece artırmak balığa iyi gelecektir. Zebra balığı, genetik araştırmalarda da kullanılan, çok hareketli ve sempatik bir balık türüdür. Akvaryumda kolayca çoğalabilirler ve sürü balıklarıdır. Bu nedenle akvaryumda sürü halinde beslenmeleri gereklidir. Geniş alanlardan hoşlanırlar.

Zebra Balığı İçin Akvaryum Hazırlığı

Zebra balığı için akvaryum hazırlarken zemine kum döşenerek balığın saklanabileceği yerler oluşturulmalıdır. Mümkün olduğunca büyük bir akvaryum tercih edilmelidir. Güçlü bir filtre ve motor koyulmalıdır. Akvaryumun sıcaklığı yirmi üç ile yirmi altı derece arasında olmalıdır. Akvaryum hazırlanırken, zebra balığının çok hareketli olması nedeniyle her şeyin sağlam yerleştirilmesi gerekmektedir.

Zebra balığını seçerken dişi mi erkek mi olduğunu ayırt etmenin yolları vardır. Dişi zebra balığı erkeğe göre daha küçüktür ve yaşlandıkça karnı kırmızı ile turuncu renge bürünmektedir. Erkekler ise dişilere göre daha büyük olur. Akvaryum büyük ise iki erkek ve altı dişi rahatça yaşayabilirler. Ancak akvaryum küçükse bir erkek ve bir dişi yeterli olacaktır. Zebra balıkları estetik görünümleri ile de dikkat çekerler.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Balık Nasıl Tutulur?

Balık Nasıl Tutulur?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Konserve Ton Balığı Türleri ve Özellikleri

Konserve Ton Balığı Türleri ve Özellikleri

Mangalda Balık Tarifi ve Malzemeleri

Mangalda Balık Tarifi ve Malzemeleri

Sarpa Balığı Türleri ve Özellikleri

Sarpa Balığı Türleri ve Özellikleri

Sübye Türleri ve Özellikleri

Sübye Türleri ve Özellikleri

Levrek Balığı Tarifi ve Malzemeleri

Levrek Balığı Tarifi ve Malzemeleri