Ay Balığı Türleri ve Özellikleri
26 Haziran 2024

Ay Balığı Türleri ve Özellikleri

Ay Balığı

Ay balığının Latince ismi Mola Mola'dır ve Türkçede değirmen taşı anlamına gelmektedir. Ay balığının genel olarak bilinen ismi ise pervane balığıdır. Bu balık türü, Molidae familyasına ait olup, lezzetsiz ve kötü kokulu bir yapıya sahiptir. Bu sebeple de ticari bir değeri bulunmamaktadır.

Fiziksel Özellikler

Ay balığının en büyük olanının boyu ağız kısmından kuyruk kısmına kadar 3 metre, sırt yüzgeci kısmından anal yüzgecine kadar ise 4 metreye kadar ulaşabilmektedir. 100 yaşına kadar yaşadığı düşünülen bu balık türünün ağırlığı ise 2 ton kadar olabilmektedir. Bu ağırlıklar göz önüne alındığı zaman, ay balığının kemikli balıklar sınıfının en büyük balığı olduğu söylenebilmektedir.

Görünüm ve Yapı

Ay balıklarının görüntüsü ise kaba yapılı olan vücudunun yarısı yokmuş gibi gözüküyor olması ve karın yüzgeçlerinin bulunmaması bakımından ilginçtir. Bunun yanı sıra, ay balığının yüzme kesesi ile pulları da evrimsel gelişmesi esnasında yok olmuştur.

Yavru Ay Balıkları

Ay balıklarının yavrularının kuyrukları ve yüzgeçleri iyi gelişmiştir. Fakat ay balıklarının büyümesi ile bu kuyruk yüzgeçleri genişlemeye başlamakta ve zamanla da dalgalı uzun bir perde halini almaktadır. Gelişmiş olan ay balığı, bu yüzgecini kullanamamakta ve çok büyük olan sırt yüzgeçlerinin gücünden yararlanarak ileriye doğru hareket edebilmektedir. Bu sebeple ay balığının iyi bir yüzücü olmaması ve hareketlerinin kaba olması anlaşılabilmektedir. Ay balığının diğer cinsi olan Mola Ramsayi ise vücut yapısı bakımından diğer cinsine göre daha kibar bir görünüm sergiler.

Derisi ve Parazitler

15 santimetre kalınlığında derisi bulunan ay balığı, bu kalınlıktaki derisi ile dünyada bulunan tüm canlılardan daha kalın deriye sahip olma özelliğini taşımaktadır. Ay balığının kalın olan bu derisinin üzerinde, karanlıkta parlamasını da sağlayan yaklaşık olarak 50 farklı türde parazit ve mikroorganizmaların yaşadığı bilinmektedir.

Üreme ve Yavrular

Ay balığının dişileri yaklaşık 300 milyon yumurta üretmekte ve dökülen bu yumurtaların çoğu diğer balık türlerine yem olmaktadır. Hayatta kalan yumurtalardan çıkan birkaç yavru ay balığı ise 2 ile 3 milimetre büyüklüğünde olmalarından dolayı hayvanlar içinde en küçük yavru olmaktadırlar ve bu minik yavruların dikenleri bulunmaktadır.

Yaşam Alanları

Ay balıklarının yaşam alanları ise Asya, Afrika ve Avustralya kıtalarının ılık denizleri olmaktadır. 1000 metre derinliğe kadar inebilen ay balıkları bunun yanı sıra, yaz aylarında Akdeniz'de de görülebilmektedir. Ay balığının yüzgeci köpek balığı yüzgecine benzemektedir. Bu sebeple de ay balığı yüzgecini denizin üzerinde görenler köpek balığı yüzgeci sanabilmektedirler.

Beslenme ve Zehir Üretimi

Çok sakin bir yapıda olan ay balığı, denizanaları, plankton, küçük balıklar ile diğer küçük deniz canlıları ile beslenmektedirler ve tetrodotoxin zehrini üretebilmektedirler.

Ekolojik Durum

Ay balığının eti yenilmemektedir. Bu sebeple de üreticiler için bir değeri bulunmayan ay balığının ne yazık ki denizlerin zaman içerisinde daha da kirlenmesi sebepleri ile sayıları giderek azalmaktadır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çupra Balığı Türleri ve Özellikleri

Çupra Balığı Türleri ve Özellikleri

Beluga Balığı Türleri ve Özellikleri

Beluga Balığı Türleri ve Özellikleri

Balık Küspesi Nasıl Yapılır?

Balık Küspesi Nasıl Yapılır?

Balık Nasıl Tutulur?

Balık Nasıl Tutulur?

Barbunya Balığı Türleri ve Özellikleri

Barbunya Balığı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Balık Takvimi Nedir?

Balık Takvimi Nedir?

Güncel

Çöpçü Balığı Türleri ve Özellikleri

Çöpçü Balığı Türleri ve Özellikleri