Barakuda Balığı Türleri ve Özellikleri
07 Temmuz 2024

Barakuda Balığı Türleri ve Özellikleri

Barakuda Balığı

Barakuda balığı, Perciformes balık takımının Sphyraenidae ailesinden yaklaşık 20 kadar yırtıcı balık türüne verilen ortak ad olarak karşımıza çıkar. Barrakuda balığı olarak da yazılabilen bu tür, dünyanın bütün sıcak ve tropikal denizlerinde bulunabilir. Bazı türlerinin ılıman bölgelere kadar sokulduğunu da bildiğimiz bu ailenin Akdeniz'de karşılaşılan iki türünün de ıskarmoz balığı adıyla bilindiği görülmektedir.

Fiziksel Özellikler

Çok hızlı bir yüzücü olarak bilinen bu türün ince bir gövdesi bulunur ve bu gövde küçük pullarla örtülüdür. Balığın birbirinden oldukça uzak iki sırt yüzgecine, ileriye doğru çıkık olan bir alt çenesine, çok sayıda sivri ve keskin dişlerle kaplı olan büyük bir ağza sahip olduğu görülür. Bazı türlerinin 45-50 cm kadar küçük olduğunu görebildiğimiz gibi, daha çok Atlas Okyanusu, Antil Denizi ve Büyük Okyanus'un batısında yaşamakta olan barakuda balığı 2 metre uzunluğa ve daha fazlasına sahip olabilmektedir.

Renk ve Desen

Sırtı koyu gri, lacivert ya da yeşil renklerde olabilen bu balığın iki yanının gümüş gri üzerine siyah hareli olduğu görülür. Bu türün balıkları arasında tek başına yaşamayı tercih eden balıkları görebildiğimiz gibi, sürü halinde gezinen balıklarını da görebiliriz.

Beslenme Alışkanlıkları

Bu tür daha çok balıkla beslenmekle beraber, daha çok hamsi ve sardalye gibi küçük balık sürülerine saldırmaktadır. Açgözlü ve atak bir balık olan bu tür avcı bir yapıya sahiptir.

Ekstra Bilgiler

Barakuda balığı, genellikle mercan resifleri ve kıyı bölgelerinin yakınlarında bulunur. Bu balıkların avlanması spor balıkçılığı açısından da önemlidir. Ayrıca, bazı türlerinin etleri ciguatera adı verilen bir tür balık zehirlenmesine yol açabilir, bu yüzden tüketiminde dikkatli olunması gerekmektedir.

  • Barakuda balıkları genellikle ılık ve tropikal denizlerde yaşar.
  • Çok hızlı yüzücü olmalarıyla tanınırlar.
  • Avcı ve yırtıcı özelliklere sahiptirler.
  • Bazı türleri ciguatera zehirlenmesine neden olabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Lüfer Türleri ve Özellikleri

Lüfer Türleri ve Özellikleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Akvaryum Yunus Balığı

Akvaryum Yunus Balığı

Balık Döner Tarifi ve Malzemeleri

Balık Döner Tarifi ve Malzemeleri

Palamut Balığı Türleri ve Özellikleri

Palamut Balığı Türleri ve Özellikleri

Köpek Balığı Karaciğer Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Köpek Balığı Karaciğer Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Moli Balığı Türleri ve Özellikleri

Moli Balığı Türleri ve Özellikleri