Dil Balığı Nasıl Pişirilir?
19 Temmuz 2024

Dil Balığı Nasıl Pişirilir?

Dil Balığı Nasıl Pişirilir

Dil Balığı Hakkında Genel Bilgi

Dil balığı, Soleidae familyasından bir balık türü olarak bilinmektedir. Bu balık türü, vücut şekli itibariyle oval ve aşırı derecede yassılaşmıştır. Ağız yapısı küçük ve asimetrik olan dil balığının gözleri sağ tarafta bulunur. Gözlerinin bulunduğu kısım kahverengi-yeşil bir renge sahip olup, kahverengi-siyah beneklerle belirginleşir. Ayrıca, sağ göğüs yüzgecinin uç kısmında siyah benekler bulunur. Üst tarafındaki göğüs yüzgecinin üzeri ise başlangıç noktasına kadar siyah lekelerle belirginleşir.

Dil balığı, denizlerimizde 10 metreden 200-500 metreye kadar derinliklerde yaşam alanı bulur. Bu balık türü, kumlu, çamurlu ya da çakıllı alanlarda fazla hareket etmeden ve uzun göçler yapmadan yaşam alanı oluşturur. Dil balığı boyları 15-30 santimetre arasında değişir. Bu balık, denizin dip bölgesinde yaşam alanı oluşturan omurgasızlar, küçük balıklar ve böceklerle beslenir. Bahar mevsiminden itibaren kıyı bölgelere sokularak haziran-temmuz ayları arasında üreme gerçekleştirir. Kış aylarında eti dolgun ve oldukça lezzetli olur. Genelde her mevsimde bulunan ve ekonomik değeri yüksek olan bir balık türüdür. Dil balığı, Ege ve Akdeniz bölgelerinde yaşam alanı bulur ve her mevsimde tüketilebilir. En lezzetli zamanı kasım ayı ile şubat ayı arasındadır.

Dil balığını belirttikten sonra, dil balığı nasıl pişirilir konusuna devam edelim.


Malzemeler

  • 5 adet orta boy dil balığı
  • 1 fincan sıvı yağ ya da mısır yağı
  • 1 bardak un
  • Tuz

Hazırlanışı:

Dil balığı pişirilmeye başlamadan önce, dil balıklarının derilerini soyarak balığın iç kısmının temizlenmesi gerekmektedir. Dil balığı, doğrama tahtası üzerine alınarak balığın beyaz renkli kısmı alta ve baş kısmı sol tarafa gelecek şekilde doğrama tahtasına yatırılmalıdır. Dil balığının baş kısmından gövde kısmına yakın yere bıçakla bir kesik atılır ve kesilen yere bıçak ucu batırılarak parmak tutacak kadar deri açılır. Sonrasında açılan yerden deri tutulur ve balığın kuyruk yüzgecine kadar deri sıyrılır. Aynı işlem balığın diğer yüzeyine de uygulanmalıdır. Dil balıklarının hepsine aynı işlem uygulanır ve içi güzelce temizlenen dil balıkları bol suyla yıkanarak bir süzgece alınır ve süzülmesi beklenir.

Dil balıkları bir müddet süzüldükten sonra bir kaba alınarak yüzeyine tuz serpiştirilir. Tuzun balığa serpiştirilmesi isteğe bağlı olarak yapılmalıdır. Tuz serpilen dil balıkları güzel bir şekilde una bulanarak 5-10 dakika kadar bekletilmelidir. Önceden hazırlanan balık tavasına bir bardak ayçiçek yağı ya da mısır yağı ilave edilerek yağın iyice kızması beklenir. Kızan yağa una bulanan balık dikkatli bir şekilde konmalıdır çünkü yağ vücudunuza sıçrayabilir. Tavanın alabildiğince balığı arkalı önlü iyice kızartmak gerekmektedir. Kızartılan balıklar servis tabaklarına alınarak sıcak sıcak tüketilmelidir. Dil balığının yanında hazırlanan mevsim salatası, bu balığın lezzetinin artmasına olanak sağlayacaktır.

Afiyet olsun.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Gürsel

19 Temmuz 2024 Cuma

Acaba dil balığının derisini soymak zor mu oluyor? Bu işlemi yaparken dikkat edilmesi gereken spesifik bir nokta var mı?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Dil balığının derisini soymak biraz dikkat gerektiren bir işlem olabilir, Gürsel. Öncelikle, keskin bir bıçak kullanmak işini kolaylaştırır. Balığın kuyruğuna yakın bir yerden deriyi hafifçe kesip, parmaklarınızla deriyi kavrayarak dikkatlice çekmek gerekmektedir. Derinin altında kalan etin zarar görmemesi için yavaş ve özenli hareket etmek önemlidir. Balığın kaygan olabileceğini de unutmayın, bu nedenle balığı sabit bir zemin üzerinde tutarak işlemi yapmanız faydalı olur. Kolay gelsin!

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Akvaryum Balık Yemi

Akvaryum Balık Yemi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kılıç Balığı Türleri ve Özellikleri

Kılıç Balığı Türleri ve Özellikleri

Balık Tarifleri Çipura Tarifi ve Malzemeleri

Balık Tarifleri Çipura Tarifi ve Malzemeleri

Balıkların Çiftleşmesi

Balıkların Çiftleşmesi

Trakonya Balığı Türleri ve Özellikleri

Trakonya Balığı Türleri ve Özellikleri

Fırında Balık Tarifi ve Malzemeleri

Fırında Balık Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Japon Balıkları Nasıl Yumurtlar?

Japon Balıkları Nasıl Yumurtlar?

Güncel

Izgara Balık Tarifi ve Malzemeleri

Izgara Balık Tarifi ve Malzemeleri