Palamut Balığı Türleri ve Özellikleri
08 Temmuz 2024

Palamut Balığı Türleri ve Özellikleri

Palamut Balığı

Palamut balığı, sıcak ve ılık denizlerde genellikle açık denizlerde ve kıyılarda yaşam süren kemikli bir balık türüdür. Latince adı Sarda sarda olarak bilinir. Balığın büyük ve oldukça keskin dişlerle kaplı olan ağzı, torpidoyu andıran vücudunun ucunda yer alır. Sırt bölümü genellikle mavimsi, yan taraflara doğru karın bölgesi dahil gümüşi beyaz renktedir. Sırttan başa kadar uzanan siyaha yakın tonda şeritler bulunur. Palamut balığı mevsimlik uzun göçler yapar ve bunu büyük sürüler halinde gerçekleştirirler.

Palamut Balığının Adlandırılması

Palamut balığının boyuna göre çeşitli isimler aldığı görülmektedir:

  • 12-16 cm boyunda olanlara "palamut vonozu"
  • 16-22 cm arasındakilere "kestane palamudu"
  • 22-28 cm boyunda olanlara "çingene palamudu"
  • 28-35 cm arasındakilere "palamut"
  • 35-40 cm arasındaki balıklara "zindandelen"
  • 40-45 cm boyunda olanlara "torik"
  • 45-55 cm arasında boyu olanlara "sivri"
  • 55-65 cm arasındakilere "altıparmak"
  • 65 cm üzerinde olanlara "piçuta"

Yaşam Alanları ve Göç Davranışları

Palamut balığı oldukça hızlı hareket eden, görsel bir fizik yapısına sahip, trol ağları ile bile yakalanamayacak kadar zeki bir deniz balığıdır. Ülkemizde en fazla Marmara Denizi ve Karadeniz'de yaşarlar. Göç eden balıklar olduğundan, sonbahar geldiğinde Çanakkale tarafına doğru yola çıkar, oradan Ege Denizi ve Akdeniz sonrasında okyanuslara açılırlar. Karadeniz'de Aralık ayına kadar özellikle geceleri uzatma ağlarıyla, gırgır balıkçı gemileriyle avlanır. Marmara Denizi'ne geçince Mart ayına kadar avlanmaya devam edilir. Genellikle sürüler halinde olduklarından sardalya, istavrit, hamsi, kolyoz gibi balıklarla beslenirler.

Üreme ve Beslenme

Bu balıklar, deniz suyu sıcaklığı 17-25 derece olduğunda, suya 500.000-1.000.000 arasında yumurta dökerler. Eti oldukça lezzetli, siyaha yakın kırmızı renkte olduğundan, palamut balığının lakerda yapılması tercih edilir. Bunun dışında balığı ızgara şeklinde, yağda kızartma veya buğulama yaparak tüketebilirsiniz. Balığın taze olduğunu solungaçlarının kan kırmızı renginden kolayca anlayabilirsiniz. Mevsiminde, özellikle soğuk havalarda iyice yağlandığından, eti daha lezzetli olur.

Koruma ve Avlanma

Ne yazık ki avlanma teknikleri nedeniyle palamut balığının nesli tükenme tehlikesi altındadır. Günümüzde Karadeniz'de palamutun avlanma zamanı 1 Eylül ve 15 Nisan arasında yapılmaktadır. Ayrıca, avlanan palamut balığının en az 25 cm boyunda olması gerekmektedir. Bu durum, balığın sürdürülebilir şekilde avlanmasını sağlamak ve neslinin devamını garanti altına almak amacıyla önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni