Balık Mezeleri Tarifi ve Malzemeleri
20 Temmuz 2024

Balık Mezeleri Tarifi ve Malzemeleri

Balık Mezeleri

Ülkemizde özellikle batı kesimlerde çok sevilen ve insanlar tarafından oldukça sık tüketilen birçok balık mezesi bulunmaktadır. Balık mezeleri, restoranlarda kolaylıkla bulunabilen ve sofralarınızı süsleyen lezzetlerdir. Bu mezeler, son derece kolay yapılışlarının yanı sıra, sofralarınıza estetik bir katkı sağlar. Ancak, balık mezeleri her yemeğin yanında yenilemez. Bu nedenle, sofrada bulunan yemeklere göre en doğru şekilde mezelerin seçilmesi, sunacağınız yemeğin ve mezenin lezzetini doğrudan etkileyecektir. Balık mezesi yapımında en zorlayıcı unsur ise malzemelerin teminidir. Balık mezesi yapımında geniş bir malzeme yelpazesi kullanılır, bu nedenle malzemelerin temini son derece önemlidir.

Acılı Karides Mezesi

İlk mezeye örnek olarak acılı karides mezesini verebiliriz. Acılı karides, balık mezeleri arasında son derece sevilen ve hemen hemen her balık restoranında bulabileceğiniz mükemmel lezzetlerden biridir. Acılı karides, özellikle acı severler tarafından çok fazla tüketilen ve insanların mezeden beklentilerini tam olarak karşılayabilen bir balık mezesidir.

Acılı Karides Mezesi Malzemeleri
  • 250 gram kadar karides (orta boy yeterlidir)
  • 4 diş sarımsak (isteğe bağlı olarak arttırılabilir)
  • İki çay kaşığı pul biber (isteğe göre arttırılabilir)
  • Yarım çay bardağı zeytinyağı ve bir yemek kaşığı su
  • Bir miktar tuz

Acılı Karides Mezesi Nasıl Yapılır?

Öncelikle karideslerin kafalarını çiğken koparın ve kabuklarını tamamen soyun. Bu işlemi detaylı bir şekilde yapın. Ardından sırtındaki bağırsakları da tam olarak çıkardıktan sonra bir kap içerisine düzenli bir şekilde dizin. Bu işlemi ısıya dayanabilecek bir kap içerisinde yapmalısınız. İnce ince doğradığınız sarımsakları karideslerin üzerine serpiştirin ve ardından zeytinyağını tüm karidesler ile temas ettirerek gezdirin. Daha sonra suyu ekleyerek pul biber serpiştirin. Bu şekilde fırına atın ve kurutmadan sıcak tutmaya çalışın. Artık karides meze hazırdır. Afiyetle yiyebilirsiniz.

Balık Mezeleri

Balık mezeleri, birçok yemeğin yanında severek tüketilen yiyeceklerdir. Üstelik yapılışlarının son derece kolay olması, bu mezeleri cazip kılmaktadır.

Balık Mezeleri Malzemeleri
  • Bir su bardağı haşlanmış balık ve bir miktar tuz
  • Birkaç dal dereotu ve altı adet taze soğan
  • İki adet sivri biber ve bir yemek kaşığı salatalık turşusu
  • Yarım çay bardağı zeytinyağı ve yarım limon

Balık Mezeleri Nasıl Yapılır?

Öncelikle balıklar iyice haşlanmalıdır. Çiğ kalması, lezzet kaybına neden olabilir. Haşlama işleminin ardından deri tamamen soyulmalıdır. Aksi halde bu durum yine lezzet kayıplarına neden olabilir. Bu işlemden sonra balığın kılçıklarını da ayıkladıktan sonra yarım parmak boyutlarında balıkları dilimlere ayırın. Diğer aşamada ise biberi, dereotunu, soğanı halka şeklinde dilimleyin. Bunun ardından salatalık turşusunu ince ince doğrayın ve bir kap içerisinde iyice karıştırın. Bu karışım üzerine zeytinyağı ve tuzu da ekleyerek afiyetle yiyin.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Süs Balıkları Türleri ve Özellikleri

Süs Balıkları Türleri ve Özellikleri

Akya Balığı Türleri ve Özellikleri

Akya Balığı Türleri ve Özellikleri

Palyaço Balığı Türleri ve Özellikleri

Palyaço Balığı Türleri ve Özellikleri

Kirpi Balığı Türleri ve Özellikleri

Kirpi Balığı Türleri ve Özellikleri

Balık Çeşitleri Nelerdir?

Balık Çeşitleri Nelerdir?