Lepistes Balığı Türleri ve Özellikleri
22 Haziran 2024

Lepistes Balığı Türleri ve Özellikleri

Lepistes Balığı: Genel Bilgiler

Lepistes balığı, akvaryumları renklendiren ve çeşitli renklere sahip olan süs balıklarıdır. Lepistes balığı üreme gerçekleştirmesi oldukça kolay olan, uygun ortamı bulduğunda sürekli olarak yavru üreten balık türlerinden biridir. Bu balık türü yavrularını canlı olarak doğuran balıklardan biridir. Akvaryum ortamında kolayca üreyebilen lepistes balığı, çeşitli şartlara uyum sağlamaktadır. Ülkemiz şartlarında 1-10 lira arasında değişen fiyatlarda alıcı bulmaktadır. Bu balığın uygun fiyatından dolayı her akvarist yaşamı boyunca en az bir defa bu balığı akvaryumunda beslemek istemiştir ve yavru alımı kolay olduğundan dolayı binlerce yavru sahibi olmuştur. Canlı doğuranlar grubunda yer alan lepistes balığının Latince adı Poecilia reticulata'dır. Asıl kökeni Orta Amerika bölgesi olan lepistes balığı günümüzde balık üretim çiftliklerinde çoğaltılıp yaygınlaştırılmaktadır.

Beslenme ve Davranış

Lepistes balığı doğal yaşam alanında hem etçil hem de otçul bir rejime sahiptir. Akvaryumlarda da aynı şekilde hem etçil hem de otçul olarak beslenir. Bu balık akvaryumda canlı böceklerle beslenebilir. Lepistes balıkları kendi türünde olan balıklara ve diğer türden olan balıklara karşı barışçıl bir davranış sergilemektedirler. Akvaryumun orta ve yüzey kısımlarında yüzmekten oldukça zevk alırlar. Lepistes balıklarında cinsiyet ayrımı yapmak oldukça kolaydır. Bu balıklarda genel olarak dişiler erkeklerden daha büyük olurlar. Erkek balıklar arka yüzgeçleri daha geniş, renkli ve daha gösterişli olmaktadır. Bu balıklar canlı doğuran balıklar kategorisinde olduklarından dolayı yavrulaması ve yavruların akvaryumda büyütülmesi oldukça kolaydır.

Akvaryum Koşulları ve Bakım

Lepistes balığı hassas yapıya sahip olan fakat bu özelliğini belirtmeyen bir yapıya sahiptir. Lepistes balıklarını sağlıklı bir şekilde beslemek ve bu balıklardan sağlıklı yavrular alabilmek için akvaryumda şu fiziki şartlar oluşturulmalıdır: Akvaryum suyu sıcaklığı ortalama olarak 18–28 santigrat derece arasında olmalıdır. Su sertliği 9–19 dH arasında olmalı, pH değeri ise 7.0–8.0 arasında olmalıdır. Ülkemizdeki musluk suları yaklaşık olarak bu pH değerlerindedir fakat akvaryumlarda kullanılması pek de sağlıklı değildir. Ancak su akvaryuma eklenmeden önce bir iki gün dinlendirilerek daha sonra akvaryuma ilave edilmelidir. Lepistes balığı en az 45 litre su hacmine sahip akvaryumlarda beslenmelidir. Akvaryumun boyutu ne kadar büyük olursa lepistes balıkları o kadar sağlıklı olacak ve büyüyüp gelişmeleri de buna bağlı olarak daha belirgin bir şekilde gerçekleşecektir. Lepistes balıkları en fazla büyüdüğü boy erkekler için 4 cm, dişiler için 6 cm olmaktadır. Dişi lepistesler renksiz ve gösterişten uzak bir yapıdadır. Ancak erkek lepistes balıkları renkli gövdesiyle ve gösterişli kuyruk yapısıyla oldukça güzel bir görünüm oluşturur.

Üreme ve Yavrular

Lepistes balığının gebelik süresi yaklaşık olarak 20-30 gün arasında olmaktadır. Balıkların gebelik dönemindeki bu süreç akvaryumdaki fiziki şartlara, genetik yapıya bağlı olarak 20-45 gün arasında değişim gösterebilir. Üremenin akvaryumda sağlıklı bir şekilde oluşması için dişi balık sayısı erkek balık sayısının iki katından fazla olmalıdır, yani balıklar koloni şeklinde oluşturulmalıdır. Yavrulayacak olan dişi balığın karın kısmı siyah renge bürünür. Bu durum fark edildiğinde dişi balık yavru akvaryumuna ya da ana tankta bulunan yavruluk kısmına alınır. Böylece dişi balık erkek balıktan ve akvaryumda bulunan diğer farklı türden olan balıklardan korunmuş olacaktır. Lepistes balıkları doğduktan 3 ay sonra cinsel olgunluğa erişir ve yavrulamaya uygun hale gelir.

Akvaryum Düzeni ve Ekipmanları

Lepistes balığı akvaryumunda taban ince bir kumla kaplanmalıdır. Canlı bitkiler akvaryumda bol miktarda kullanılmalıdır. Yavru balıkların hayatta kalabilmeleri için canlı bitki kurtarıcı durumundadır ve balıklar bu sayede kendilerine korunma alanı bulurlar. Akvaryumun havalandırma sisteminde hafif bir şekilde akıntı oluşturulmalıdır. Uygun olan sıcaklığı akvaryumda sağlamak için özellikle kış aylarında ısıtıcı kullanmak gerekmektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çinekop Balığı Türleri ve Özellikleri

Çinekop Balığı Türleri ve Özellikleri

Kolyos Türleri ve Özellikleri

Kolyos Türleri ve Özellikleri

Beluga Balığı Türleri ve Özellikleri

Beluga Balığı Türleri ve Özellikleri

Balık Küspesi Nasıl Yapılır?

Balık Küspesi Nasıl Yapılır?

Yılan Balığı Türleri ve Özellikleri

Yılan Balığı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Balık Pulluluk Belirtileri ve Tedavisi

Balık Pulluluk Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Balık Çeşitleri Nelerdir?

Balık Çeşitleri Nelerdir?