Balık Yağı Kapsülü Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
11 Temmuz 2024

Balık Yağı Kapsülü Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Balık Yağı Kapsülü

Balık yağı kapsülü, somon, ton balığı, lüfer, uskumru, ringa, sardalya, alabalık, mersin balığı gibi yağlı balıklardan elde edilerek üretilmektedir. Balık yağının 3,5 gramı, 1 gram omega-3 yağı içerir. Kapsül şeklinde bozulmaması için, içine E vitamini ilave edilir. Üretilen bazı balık yağı kapsüllerinde A, B1, B2, B3, D ve C vitaminleri, demir ve kalsiyum gibi ilaveler de olabilir. Bu bileşenler, bazı hastalıkların tedavisinde, hastalıklardan korunmaya ve genel sağlığı desteklemeye yardımcı olur. Ancak kullanım dozu hakkında mutlaka bir doktora danışılmalıdır.

Balık Yağı Kapsülünün Yararlı Etkileri

Beyin Sağlığı: Balık tüketimi zaten beyin fonksiyonlarının düzenlenmesinde yararlıdır. Balık yağı kapsülleri de dikkat eksikliği, depresyon, Alzheimer, hiperaktivite ve psikoz gibi beyinle alakalı hastalıkların tedavisinde yararlı olabilir. Ayrıca görme ile ilgili sorunlarda da kullanılır.

Tansiyon: Özellikle yüksek tansiyon sorunu bulunan kişilerde ilaç kullanımı olmadan tansiyonu düzenler. Damarları genişleterek, tansiyonu normal değerlere indirir. Ancak doktora danışılarak ve hasta takip edilerek kullanılmalıdır.

Trigliserit: Kalp sağlığı bakımından önemli olan trigliserit kan yağını düşürmeye yarayan doğal çözüm yollarından olan balık yağı kapsülleri, egzersizle ve düşük yağ oranlı diyetle birlikte kullanıldığında daha yararlı olur.

Kalp Sağlığı: Trigliserit oranını düşüren ve tansiyonu dengeleyen balık yağı kapsülü, kalp sağlığını da korur. Ancak kalp ilacı kullanan kişilere önerilmez.

Romatoid Artrit: Özellikle bu hastalarda sabahları olan ağrıların hafiflemesine yardımcı olur. Bunun yanında şiddetli adet dönemi ağrılarının hafiflemesine de yardımcı olur. Bu, balık yağı kapsüllerinin ağrı kesici özelliklerinden kaynaklanır.

Dikkat Eksikliği: Çocuklardaki hiperaktivite bozukluğunda ve dikkat eksikliğinde önerilir.

Felç: Haftada 1-2 defa balık yemek bile felç riskini %27 kadar azaltmaktadır. Bu araştırmalarla belirlenmiştir. Ancak balık yağı kapsülü kullanımında doza dikkat edilmelidir. Eğer günde 46 gramın üzerinde balık yağı tüketilirse, bu tam tersi bir etki yaparak felç riskini artırabilir. Bu nedenle dikkatli olmak gerekir.

Kemik Sağlığı: Balık yağı kapsülü tek başına ya da kalsiyumla birlikte alındığında, kemiklerdeki zayıflamaya karşı koruyucu etki yapar. İleri yaşlardaki kişilerde uyluk kemiği ile omurga kayıplarını önlediği belirlenmiştir.

Damar Sertliği: Balık yağı, koroner arterlerdeki damar sertliğini azaltmaktadır.

Böbrek Rahatsızlıkları: Balık yağı kapsüllerinin düzenli olarak tüketilmesi, böbrek sorunu olan kişilerde böbreklerin fonksiyon kaybını yavaşlatır.

Balık yağı kapsülü tüketimi bunların dışında bipolar bozukluk etkilerini azaltmakta, depresyon sorunlarını hafifletmekte, obezite sorunu olan kişilerin kilo vermesine yardımcı olmakta ve kan şekerini dengelemektedir. Astım hastalarının sorunlarını hafifletmekte, kolesterol yüksekliğinde B12 vitaminiyle kullanıldığında kan yağlarını düşürmekte ve rahim kanseri riskini azaltmaktadır. Alerjilerde ve Alzheimer hastalığının önlenmesinde de kullanılabilir. Ancak balık yağı kapsülü fazla tüketilirse, mide yanması, ağız kokusu, bulantı, burun kanaması, kaşıntı ve ishal gibi yan etkilerin görülebileceği dikkate alınmalıdır. Bu nedenle balık yağı kapsülü kullanımından önce mutlaka doktora danışılmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Özgüler

25 Mayıs 2024 Cumartesi

Merhaba. Balık yağı özellikle beyin için faydalı gelebileceğini söylemektedirler. Bununla birlikte balık yağı kapsüllerinin insan sağlığı açısından diğer faydaları ne olabilir. Bize bilgi verebilir misiniz?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Özgüler,

Balık yağı kapsülleri, özellikle omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir ve beyin sağlığına olan olumlu etkileriyle bilinir. Bunun yanında başka birçok faydası da bulunmaktadır. Örneğin, balık yağı kalp sağlığını destekler; kan basıncını düşürebilir, kötü kolesterol seviyelerini azaltabilir ve kalp ritmini düzenleyebilir. Ayrıca, iltihaplanmayı azaltarak eklem sağlığını da destekler, bu yüzden artrit gibi rahatsızlıkların semptomlarını hafifletebilir. Göz sağlığına da fayda sağlar ve özellikle yaşa bağlı makula dejenerasyonu riskini azaltabilir. Son olarak, cilt sağlığını iyileştirir ve nem dengesini korur. Bu nedenle, balık yağı kapsüllerinin geniş bir sağlık yelpazesinde faydaları bulunmaktadır.

2. Cevap
cevap

Nevres

Merhaba balık yağı kapsüllerini iyi araştırınız çünkü belli değerler var o değerlerin altında ise faydasından bahsetmek mümkün değil. Yapılan bazı araştırmalar balık yapı kapsüllerinin erkeklerde prostat kanser riskini arttırdığını gösteriyor. Alık yağı kapsülü gibi gıda takviyelirini iyi araştırmadan kullanmayınız ayrıca takviyeleri doktora danışmadan kendi başınıza almayınız

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Balık Takvimi Nedir?

Balık Takvimi Nedir?

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Güncel

Balık Etli Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Balık Etli Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Taş Balığı Türleri ve Özellikleri

Taş Balığı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Balık Ağı Türleri ve Özellikleri

Balık Ağı Türleri ve Özellikleri