Elektrik Balığı Türleri ve Özellikleri
19 Haziran 2024

Elektrik Balığı Türleri ve Özellikleri

Genel Bilgiler

Elektrik balığı, aslında son derece tehlikeli bir balık türüdür. Genellikle insanlar elektrik balığının bu kadar tehlikeli olacağını düşünmezler. Fakat elektrik balığı, bir kişide hayati tehlike oluşturacak kadar büyük bir tehlike barındırmaktadır. Tam adı elektrikli yılan balığı olan bu balık, halk arasında "elektrik balığı" olarak daha iyi tanınmaktadır. Elektrik balığı, son derece farklı yöntemler sayesinde vücudunda elektrik üreterek avlanan bir balıktır. Ürettiği elektrikle aynı zamanda dış etkenlerden ve diğer balıklardan rahat bir şekilde korunabilen elektrikli yılan balığının bu özelliği, onu diğer tüm balık türlerinden ayırarak özel bir gruba almaktadır.

Özellikleri

Elektrikli yılan balığı, elektrik üreterek sıra dışı bir özellik kazanmıştır. Bu nedenle ülkemizde ve dünyada çok büyük yer kazanan bu balık, son derece önemli bir yer tutmaktadır. Üstelik nesli süreklilik göstererek herhangi bir problem olmadan varlığını sürdüren bir balık türüdür. Tam olarak tatlı su balığı olan elektrik balığı, Güney Amerika bölgesinde oldukça yaygın olarak bulunmaktadır. Bunun dışında ülkemizde ve bazı bölgelerde varlığını sürdüren bu elektrikli balıkların tabii ki birçok farklı türü bulunabilir. Elektrikli yılan balıkları adına bakılarak kesinlikle değerlendirilmemelidir. Öyle ki adında yılan kelimesi geçtiği için bu balık uzun bir balık olarak düşünülmemelidir.

Silindirik ve orta uzunlukta olan yılan balıkları, iki atı aynı anda boğacak kadar büyük bir elektriğe sahiptirler. Bu özellikleri ile diğer canlılara karşı müthiş bir savunma göstererek kendilerini rahat bir şekilde koruyabilmektedirler. Elektrikli yılan balıklarının sırt bölgesinde, karın bölgesinde ve yan bölgelerinde yüzgeçler bulunmamaktadır. Bu nedenle aslında çok hızlı hareket etmezler. Fakat savunma mekanizmaları güçlü olduğu için kolay kolay av olmazlar.

Fiziksel Özellikleri

Yapılan araştırmalara göre günümüze kadar elektrik balığı, boy olarak en fazla iki buçuk metre kadar ölçülmüştür. Bunun yanında bu balıklar, ağırlık olarak ise yaklaşık yirmi beş kilo kadar ölçülmüştür. Geniş ve oldukça oval bir kafa yapısına sahiptir. Bu şekilde avına çarparak elektrik özelliğini ortaya çıkarır ve avını şoklayarak öldürür. Elektrik balığı, solunumunu ağzında bulunan kan damarları ile yaparak yaşamını sürdürür. Solunumunu doğrudan damar yolu ile yaptığı için az oksijende bile hayatlarını kolay bir şekilde sürdürebilirler. Bu balıklar yaklaşık on dakikada bir suyun yüzeyine çıkarak ortamdan hava alırlar ve bu şekilde sürekli yaşamını sürdürürler. Elektrik balığının bu özelliği nedeniyle bu balıklar suyun dibine, yani derinlere çok fazla inemezler.

Elektrik Üretimi

Günümüzde birçok insanın merak ettiği bir soru vardır ki elektrik balığı nasıl elektrik etkisi yaratır? Elektrik balığının vücudunun birçok bölgesinde elektrik kaynağı arklar bulunmaktadır. Bu arklar sayesinde elektriği son derece mükemmel bir şekilde iletebilirler. Bu balığın üzerinde bulunan elektrik organları sayesinde küçük küçük birçok elektrik üretir ve hepsini toplayarak gerekli yerde kullanır. Bu şekilde elektrik balığı görevini tamamlayabilir. Elektrik balığı saldırı anında beş adet 100 watt olan ampulleri aynı anda çalıştırabilir ve volt olarak tam 500 voltluk bir elektrik oluşturabilir. Bu elektrik ile birçok avını şoklayarak öldürebilir.

Elektrik balığı çiftleşmek için partnerini salgıladığı elektrikle arar. Bu özellikleri ile hemen bir partner bularak hızlı bir şekilde çiftleşebilirler.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Balık Faydaları Nelerdir?

Balık Faydaları Nelerdir?

Balık Zehirlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Balık Zehirlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Sardalya Balığı Türleri ve Özellikleri

Sardalya Balığı Türleri ve Özellikleri

Balık Buğulama Tarifi ve Malzemeleri

Balık Buğulama Tarifi ve Malzemeleri

Çarpan Balığı Türleri ve Özellikleri

Çarpan Balığı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Balık Sırtı Nasıl Örülür

Balık Sırtı Nasıl Örülür

Güncel

Kolyoz Balığı Türleri ve Özellikleri

Kolyoz Balığı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Balık Pulluluk Belirtileri ve Tedavisi

Balık Pulluluk Belirtileri ve Tedavisi