Lüfer Türleri ve Özellikleri
13 Temmuz 2024

Lüfer Türleri ve Özellikleri

Lüferin Ekonomik ve Kültürel Önemi

Lüfer, ekonomik değeri oldukça yüksek bir balık türüdür. Türkiye denizlerinin incisi ve boğazların efendisi olarak adlandırılan lüfer, amatör balıkçılıkta önemli bir yere sahiptir. Geçmişten günümüze önemi artarak devam eden lüfer, İstanbul zenginlerinin gümüş zokalar dökerek avladıkları bir balık olmuştur.

Lüferin Genel Özellikleri

 • Vücudu uzun, sırt yüzgeçleri iki tane olup, ağzı ve dişleri oldukça sivri ve güçlüdür. Kuyruğu çatallıdır.
 • Sırtı tamamen pullarla örtülüdür. Pul sayısı ortalama 90 ile 100 arasındadır.
 • Sırt tarafı koyu mavi ile yeşil renginde, alt tarafı ise gümüş renginde olup, yanlarında bu renklerden daha açık, karnı parlak beyaz renktedir.
 • Oldukça keskin dişlere sahiptir.
 • Uzunlukları 110 santimetreye kadar çıkabilirken, ağırlıkları ortalama 11-13 kilogramdır.
 • Karadeniz, Marmara, Hint Okyanusu, Atlas Okyanusu ve Akdeniz'de sürüler halinde dolaşan lüfer, pullu bir göçmen balık olarak da isimlendirilir. Soğuk denizlerde yaşadığı için daha yağlı ve daha lezzetlidir. Ülkemizde İstanbul Boğazı'nda en çok rastlanır.
 • Sıcak denizlere indikçe tadı yavanlaşır ve kendine mahsus lezzet ve kokuyu kaybeder. En lezzetli zamanı ise Eylül ortasından Ocak sonuna kadar olan dönemdir. Bu devrede lüferin ve çinekopun ızgarası güzel olmaktadır. Ancak mevsimine göre daha kısadır. Kasım sonunda azalır ve kaybolur. Lüferin diğer zamanlarda buğulaması, kebabı, tavası ve pilakisi gibi yemek çeşitleri yapılabilir; ilkbahar dönemlerinde bu yemek çeşitlerinin yapılması daha uygundur.
 • Lüferler genellikle tatlı suları sever. Denizlerden başka acı sulardaki sazlıklar, nehir ve dere ağızlarında avlamak en uygunudur.
 • Lüferin yaşayabileceği ortamın oksijen seviyesi bakımından daha düşük olması gerekir. Diğer balıklardan daha az oksijeni olan, daha zehirli sularda ve akıntının fazla olduğu yerlerde yaşayabilir.
 • Denizin her yerinde lüferleri bulmak mümkündür. Lüfere genellikle derin sularda rastlanmaz. 30-40 santimetreden sonra lüfer görmek mümkün değildir.
 • Lüferler denizlerde sürekli dolaşan bir balık türüdür. Genellikle sürü halinde dolaşır ve yemek yeme esnasında durur. Küçükten büyüğe doğru defne yaprağı, çinekop, lüfer, sarıkanat, kofana, sırtıkara olarak isimlendirilebilir.
 • Lüferler, ilkbaharın son ayı olan Mayıs ayının sonu ile üreme dönemine girerler. Haziran ayının ilk haftasına kadar bu üreme dönemi devam eder. Bu dönemde avlanması kesinlikle yasaktır. Eylül sonu ekim başı gibi Karadeniz'de yumurtlayan balıklar İstanbul Boğazı'nda görünmeye başlar.

Lüfer Hangi Mevsimde ve Hangi Koşullarda Avlanır?

Lüfer balığı, balıkların babası olarak isimlendirilen bir balıktır. Balık yakalamaya çalışan kişilerin en çok zevk aldığı balık türü olarak da bilinir. Ancak yakalanması kolay değildir ve genellikle sonbahar mevsiminde avlanır. Çünkü bu dönemde Karadeniz'den Marmara'ya doğru göçe başlarlar. Lüfer avcılığı hem kıyıda hem de tekneyle yapılabilir. Lüferlerin avlanma zamanları ise akşam saatlerinde olduğunu unutmamak gerekir. Lüferleri avlamak için kullanılacak yem mutlaka canlı olmalıdır. Çünkü lüfer balıkları, balıkların babası olarak nitelendirdiğimiz için kendi altındaki birçok balık türünü yemek kapasitesine sahiptir. Bu balık türleri arasından en doğrusu ise tekne avcılığı sırasında kullanılacak balık türü zargana ve istavrit olmalıdır. Kıyıda avlanma yapacaksanız, altı ağırlıklı mantar olta takımını kullanmanız en uygun olacaktır. Avlanacağınız bölgede istavritin bol bulunuyorsa gece vakitlerinde ya da akşam üzerlerinde lüfer avına çıkmak daha doğrudur. Çünkü istavrit ve zargana akşam vakitleri az bulunur.

Lüferler Nerede Bulunur?

Genellikle İstanbul'da görülür. Ancak İstanbul'da da her dönem farklı yerlerde görülmektedir. Özellikle Çubuklu, Tarabya, Sarıyer bölgelerinde, bazen Kuleli ve Sarayburnu taraflarında görülür. Özellikle Sarıyer ve Tarabya tarafları oldukça verimlidir. Lüferler grup halinde gezdiği için bu bölgelerde rahatlıkla bulabilirsiniz.

Lüfer Türleri

Çinekop: 15-18 santimetre arasında bir uzunluğa sahip lüfer yavrusudur. Kiloları ise 50-70 gram arasındadır. Bu balık türünün avlanması ve satılması kesinlikle yasaktır.

Sarıkanat: Boyları 15-25 santimetre uzunluğuna ulaşabilen lüfer yavrusudur. Kiloları ise 70-110 gram arasında değişebilir. Avlanması ve satılması kesinlikle yasaktır.

Lüfer: Ortalama 28 santimetre uzunluğundan sonraki türlere verilen genel addır. Lüferin ağırlığı 120-330 gram arasında bulunur. Avlanması ve satılması duruma göre değişebilir. Özellikle 30 santimetre uzunluğundaki lüfer olarak adlandırılabiliriz. Daha büyüklerine ise sırtıkara ve kofana ismi verilir.

Kofana: 30 santimetre üzerindeki lüfer türlerine verilen addır. Ağırlığı 500 gramı geçer. Satılması ile alınması serbest olan balık türüdür. Ancak nadir şekilde bulunur.

Sırtıkara: 50 santimetre ve üzerindeki lüfer türlerine verilen addır. Avlanması da satılması serbesttir. Uzun zamandır Türkiye denizlerinde görülmemiş lüfer türüdür.

Defne Yaprağı: Boyu bir santimetreden 10 santimetreye kadar olan lüfer yavrularına verilen addır. Kiloları 50 gram ağırlığına ulaşabilir. Satılması ve avlanması kesinlikle yasaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Dünyanın En Büyük Balığı Hangisidir?

Dünyanın En Büyük Balığı Hangisidir?

Demasoni Balığı Türleri ve Özellikleri

Demasoni Balığı Türleri ve Özellikleri

Balık Yağı Hapının Faydaları Nelerdir?

Balık Yağı Hapının Faydaları Nelerdir?

Balık Sosu Tarifleri ve Malzemeleri

Balık Sosu Tarifleri ve Malzemeleri

Sübye Türleri ve Özellikleri

Sübye Türleri ve Özellikleri

Güncel

Çay Balığı Türleri ve Özellikleri

Çay Balığı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Balık Kokusu Nasıl Çıkar?

Balık Kokusu Nasıl Çıkar?

Güncel

Levrek Balığı Tarifi ve Malzemeleri

Levrek Balığı Tarifi ve Malzemeleri

Balık Köftesi Nasıl Yapılır?

Balık Köftesi Nasıl Yapılır?

Balıklar Uyur Mu?

Balıklar Uyur Mu?

Balık Sosu Tarifi ve Malzemeleri

Balık Sosu Tarifi ve Malzemeleri

Akvaryum Balık Yemi

Akvaryum Balık Yemi

Balık Türleri ve Özellikleri

Balık Türleri ve Özellikleri

Ton Balığı Kaç Kalori?

Ton Balığı Kaç Kalori?