Kalkan Balığı Türleri ve Özellikleri
20 Temmuz 2024

Kalkan Balığı Türleri ve Özellikleri

Kalkan Balığı

Kalkan balığı, Latince adıyla Scophthalmus maximus, genellikle suyun dibinde yaşayan bir balık türüdür. Dip balığı olarak bilinen kalkan balığı, Karadeniz'de çok sık tanınmaktadır. En çok Karadeniz'de rastlanan bu balık türü, Boğazlar, Ege, Marmara ve Akdeniz'de ise çok seyrek bulunur. Kalkan balığı, Karadeniz balığı olarak da bilinir ve bu nedenle çok gezginci bir balık değildir. Kalkan balıklarının hemen hemen bütün hayatı dipte yaşamaktır. Kalkan balığının diğer türleri Atlas Okyanusu, Batı Akdeniz ve Kuzey Denizi'nde yaşar. Kalkan balığı ortalama 30-35 yıl yaşayabilir ve yaklaşık 1 metre boya ulaşabilir. Bu balık türü, suyun 400-450 metre derinliğine kadar inebilir. Oldukça obur ve etçil olan kalkan balığının erkekleri 6-7 yaşlarında, dişileri ise 5-6 yaşlarında olgunlaşarak üremeye başlarlar. Kalkan balığının üremesi için 10-15 derecelik sular yeterlidir. Üremeleri genellikle Nisan ayından başlayarak Haziran ayına kadar devam eder. Kalkan balığının yumurtaları suda yüzen yumurtalardır ve çapları ortalama 0.80-1.25 mm arasındadır. Larvalar kurt benzeri yapıda olup erginlerine fazla benzemezler. Kalkan balığının yavruları yaklaşık 2 hafta sonra füze şeklini alarak derinliklere doğru yüzmeye başlar. Bir ya da bir buçuk ay sonra üst tarafları yosunlaşmaya başlar ve yüzme keseleri kaybolur; dipteki yaşama uyum sağlamaya başlarlar. Üreme döneminde milyonlarca yumurta vermesi ve aynı zamanda etinin lezzetli olması ekonomik değerini yükseltmektedir.

Her mevsim kalkan balığı bulmak mümkündür. En lezzetli oldukları aylar genellikle Ocak ve Mart aylarıdır. Kalkan balığının genellikle tavası tercih edilmektedir. Besin değerlerinin yüksek olması ve lezzetli olması nedeniyle çok sık tercih edilmektedir. Aynı zamanda buğulaması ve kağıt kebabı da çok lezzetli olmaktadır.

Ekolojik Özellikleri Nelerdir?

Scophthalmidae ailesinde yer alan kalkan balıkları, yassı vücutlu balıklardır. Üst tarafta yassılaşmış olan bu balık türü, genellikle suyun en dibinde gözlerine kadar kumla örtülü olarak yaşamaktadır. Zeki olan kalkan balıkları, avı yaklaştığında aniden ortaya çıkarak büyük ağzı ile avını yakalar. Dip balığı olan kalkan balığı, ara sıra yüzgeçleri yardımıyla 45-55 cm yükseklikte planör gibi kısa mesafeli yüzebilir. Ülkemizde en çok Karadeniz'de bulunan kalkan balığının üretimi Kuzey Avrupa ülkelerinde yapılmaktadır. Ülkemizde yanlış ve fazla avlanma nedeniyle azalan kalkan balığı, İngiltere'de nükleer elektrik santralleri deşarj sularında yetiştirilmektedir.

Biyolojik Özellikleri Nelerdir?

Yanlardan yassı bir görünüme sahip olan kalkan balıklarının vücutları yuvarlaktır. Alt kısımları tamamen düzdür. Yüzey kısmı yani derisi az pullu ve kemiksi plaklarla kaplıdır. Gözleri iri ve vücudun sol tarafına yerleşmiştir. Hemen hemen bütün yüzgeçleri yumuşaktır. Sırt yüzgeçleri gözlerinin önünden başlayarak kuyruk kısmına kadar devam eder. Kalkan balıklarının ağızları çok büyüktür ve çok fazla açılabilir. Hatta açılan ağız gözlerinin ilerisine kadar uzanabilir. Yüzgeçlerinin bir kısmı sert, bir kısmı da yumuşaktır. Göğüs yüzgeçleri küçük ve yumuşaktır. Kuyruk yüzgeci serttir ve anüs yüzgeçlerinden tamamen ayrılmıştır. Kalkan balıkları 80 metre kadar derinliklerde, kumlu ve çamurlu bölgelerde yaşarlar. Genellikle kendilerinden küçük balıklarla ve kabuklularla beslenirler.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Balık Hastalıkları Nelerdir?

Balık Hastalıkları Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Palamut Balığı Türleri ve Özellikleri

Palamut Balığı Türleri ve Özellikleri

Balık Hapı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Balık Hapı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Balık Faydaları Nelerdir?

Balık Faydaları Nelerdir?

Süs Balıkları Türleri ve Özellikleri

Süs Balıkları Türleri ve Özellikleri

Akya Balığı Türleri ve Özellikleri

Akya Balığı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Papağan Balığı Türleri ve Özellikleri

Papağan Balığı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Beta Balık Türleri ve Özellikleri

Beta Balık Türleri ve Özellikleri