Lahoz Türleri ve Özellikleri
19 Haziran 2024

Lahoz Türleri ve Özellikleri

Lahoz:

Lahoz balığı, iri bir balık olup 20-25 kilogram ağırlığına ve 2 metre boyuna sahiptir. Eti çok lezzetlidir. Fiyatının yüksek olması nedeni yetiştiriciliğe ilgiyi artırmaktadır. Ülkemizde kuluçka hanelerinde yetiştiriciliği üzerinde çalışmalar yürütülmektedir. Bu balıklar dönemsel balıklardır. 20-200 arasındaki derinliklerde bulunurlar. Kayalık bölgelerde çamurlu ve kumlu bölgeleri tercih ederler. Kolivar özellik gösterirler. Eklem bacaklılar, kafadan bacaklılar ve kemikli balıklar ile beslenirler. Pulları oldukça küçüktür. Vücut rengi yeşil ile gri arasında ve kahverengi tonlarına benzerdir. Vücudun yanlarındaki koyuluğu açıklığı bantlar bulunmaktadır. Operculum üzerinde üç tane diken mevcuttur. Baş üzerinde 2-3 açık renkli bant bulunur. Genellikle büyüktür ve dudakları kalındır.

Lahoz Balığı Nerelerde Yaşamaktadır?

Atlantik kıyılarında, Fransa'nın güney kıyılarında, Nijerya'nın sahillerinin tamamında ve Güney Akdeniz bölgesinde bulunur. Fakat Marmara ve Karadeniz'de iklimi sebebiyle bulunamaz. Lahoz bir Hani türü olup derinlere gitmeden kayalık taşlık ve çakıl alanlarında yaşamaktadır. Genellikle yırtıcı ve etçil bir balıktır. İrili ufaklı her türlü kabuklular, küçük balıklar ve omurgasızlarla beslenir. Mayıs ile Haziran ayları arasında avlanması yasaktır. Bu dönemler üreme dönemleridir. Akdeniz'de bulunan lahoz, eti çok lezzetli etli balıklardandır. Ekonomik değeri ise bölgesel olmasındandır. Lahozun genellikle buğulaması, çorbası, haşlama, mayonezli pilaki, salata, yahni gibi yemekleri yapılır. Avlanma dönemleri Ağustos ile Eylül arasındadır. Lahozlar genellikle tüm okyanuslarda olmasının sebebi tropikal ve subtropikal sularda yaşamayı sevmesidir. Görünüşü itibariyle saydığımız renklere sahip olanlar ülkemizde ise yeşilimsi gri renge sahiptir. Benekleri çok ya da az siyah bantlar ve siyah noktalar ile bazı kısımlarında 2-3 adet optik çizgi bulunmaktadır. 200 metre derinlikte yaşayan bu balık türü, ülkemiz sularında özellikle sahillerde çamurluklarda 8-12 metrelerde görülebilmektedir.

Lahoz Balığının Yaşam Ortamı ve Beslenme Alışkanlıkları

Bu balıkların yaşam ortamlarına çok sadık balık oldukları bilinmektedir. Lahoz türleri genellikle bulundukları bölgelerden başka bölgelere gitmezler. Bu balıklar karnivor olarak adlandırılan bir beslenme özelliğine sahiptir. Doğal beslenmeleri ise bazı küçük boyutlu canlılar oluşturur. Ayrıca en küçük balıklarla beslenir. Bu balıklar genellikle 15-30 santimetre sıcaklıktaki sularda yaşarlar. Yakın akrabası ise levrek balığıdır ve büyük balıklar gibi geniş tuzluluk aradıklarında görülür. Balıkların en geniş tuzluluk aralığı binde 35 olduğu tespit edilmiştir. Balıkların gelişebileceği sıcaklık değeri ise 20 ile 26 derecedir. Ülkemizde özellikle Antalya-Adana, Bodrum, Güllük başta olmak üzere Güney Ege ve Akdeniz bölgelerinde yaygındır. Bundan başka aynı su ve yapı özelliklerini gösteren Filipinler, Malezya, Tayland, Japonya gibi Güney kıyıları ve Amerika'nın Havai ile Meksika kıyılarında da görülmektedir. Akdeniz'de ise Kızıldeniz'de ve Avrupa kıyılarında bulunur. Lahozlar bulundukları yerin iklimine bağlı olarak renklerinde bazı farklılıklar bulunmakta ve farklı olarak isimlendirilmektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ton Balığı Kaç Kalori?

Ton Balığı Kaç Kalori?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Balıkların Özellikleri Nelerdir?

Balıkların Özellikleri Nelerdir?

Karagöz Balığı Türleri ve Özellikleri

Karagöz Balığı Türleri ve Özellikleri

Balık Yağı Kilo Aldırır mı?

Balık Yağı Kilo Aldırır mı?

Beluga Balığı Türleri ve Özellikleri

Beluga Balığı Türleri ve Özellikleri

Morina Balığı Türleri ve Özellikleri

Morina Balığı Türleri ve Özellikleri