Akvaryum Balık Yemi
19 Haziran 2024

Akvaryum Balık Yemi

Akvaryum balıkları için doğru yemleme, balıkların sağlıklı ve üretken olmaları açısından büyük önem taşır. Yanlış veya fazla yemleme, balıkların yememesi ve suyun kirlenmesi gibi olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle, balıkların doğal ortamlarında yedikleri yemleri temin etmek veya ona en yakın olanını kullanmak en doğrusudur.

Balıkların Doğal Beslenme Alışkanlıkları

Balıklar, doğal yaşamlarında sinek, böcek ve bitkilerden faydalanırlar. Sularda yetişen solucanlar, böcek larvaları, yeşil bitkiler, yosunlar, mercanlar, salyangozlar ve küçük balıkları tüketirler. Mevsimsel değişiklikler, balıkların beslenme alışkanlıklarını etkiler. Özellikle bahar mevsiminde gelen seller, balıklara bol miktarda gıda sağlar ve bu dönemde balıkların üremesi artar. Balıkların bir kısmı su yüzeyinde avlanırken, diğerleri orta düzeyde veya suyun dibinde beslenirler.

Balıkların Besin Gereksinimleri

Balıkların sağlıklı bir şekilde büyüyüp gelişmeleri için protein, karbonhidrat, yağ, mineraller, vitaminler ve suya ihtiyaçları vardır. Proteinler, balıkların kemik, kas ve diğer organik kısımlarının gelişimini sağlar. Karbonhidratlar enerji oluştururken, vitaminler sağlık, direnç ve kemik gücünü artırır.

Yemleme Teknikleri

Balıkların sağlıklı ve üretken olmaları için doğru yemleme yapmak zorunludur. Yanlış veya fazla yem verilmesi, balıkların yememesi ve suyun kirlenmesi gibi olumsuz sonuçlar doğurabilir. Balıkların doğal ortamlarında yedikleri yemleri temin etmek en doğrusudur, ancak bu her zaman mümkün olmadığından ona en yakın olanını yapmak veya satın almak gereklidir.

İpuçları ve Uyarılar
  • Canlı veya taze yemler, balıklar tarafından en çok tercih edilen ve besleyici gıdalardır. Solucanlar, böcek larvaları ve tuzlu su karidesleri gibi yemler balıklar tarafından iştahla tüketilir.
  • Akvaryum balıklarına verilecek canlı yemler, hastalık taşımamalı ve bakteri oluşturmamalıdır. Bu nedenle, yemler her zaman temiz yerlerden satın alınmalı ve bulundukları su kirli olmamalıdır.
  • Balıkların ağız yapıları, nasıl besleneceklerini gösterir. Ağızları aşağı doğru dönük olan balıklar dipten beslenirler ve batan yemler tercih edilmelidir.
  • Tamamen bitkisel beslenen türler için birkaç çeşit yem bulundurulmalı ve farklı markaların farklı içeriklere sahip yemleri tercih edilmelidir.
Suda Yer Alan Canlı Yemler
  • Su Piresi (Daphnia): Kırmızı ve beyaz türleri vardır. Su piresi denmesinin nedeni su içerisinde kısa sıçramalar yaparak hareket etmesindendir. Toplanan su pireleri bir saat kadar temiz suda bekletilip arıtıldıktan sonra canlı kalanları toplanarak balıklara verilir.
  • Cyclops: Büyük balıklar için uygundur ve suyun orta katmanlarında yaşarlar.
  • Saydam Kurt: Büyük balıklara verilir. Suyun üst kısımlarında yaşarlar. Bir cm uzunluğunda iplik inceliğindedir ve şeffaf bir beyazlığa sahiptir. Suda dikine dururlar ve ani kıvrım hareketlerle yüzerler.
  • Sivrisinek ve Larvalar: Bahçe havuzlarında ve su birikintilerinde yaşarlar. Bir cm uzunlukta çamura gömülü bir şekilde dururlar ve karanlık, nemli bir ortamda uzun süre yaşayabilirler.
  • Tubifex: Kirli sularda oluşurlar, pis sularda ve havuzlarda bulunur. Suyun dibinde bir kısmı zeminin içindedir. Solucana benzer koyu kırmızı bir renge sahiptirler. 3 cm uzunlukta, kıl gibi ince ve sürekli hareketlidirler. Yarısı toprakta gömülü olduğu için toprakla birlikte alınmalı ve temizlenerek balıklara verilmelidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Mercan Balığı Türleri ve Özellikleri

Mercan Balığı Türleri ve Özellikleri

Balık Buğulama Tarifi ve Malzemeleri

Balık Buğulama Tarifi ve Malzemeleri

Balık Sosu Tarifi ve Malzemeleri

Balık Sosu Tarifi ve Malzemeleri

Japon Balığı Bakımı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Japon Balığı Bakımı Nedir ve Nasıl Yapılır?

İstavrit Balığı Türleri ve Özellikleri

İstavrit Balığı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Balıklar Uyur Mu?

Balıklar Uyur Mu?

Güncel

Konserve Ton Balığı Türleri ve Özellikleri

Konserve Ton Balığı Türleri ve Özellikleri