Akya Balığı Türleri ve Özellikleri
08 Temmuz 2024

Akya Balığı Türleri ve Özellikleri

Akya Balığı

Akya balığı, Carangidae ailesinden gelen pelajik bir balıktır ve subtropik iklimlerde yaşar. Doğu Atlantik'te Biscay Körfezi'nden Güney Afrika'ya kadar olan bölgede, Akdeniz ve Ege Denizi'nde ve Batı Hint Okyanusu'nda Güney Afrika'dan Delogoa Körfezi'ne kadar olan alanda bulunur. Güçlü, mücadeleyi seven ve nadir olarak oltaya gelen akya, bölgesel olarak çıplak, kuzu balığı, leka ve İskender balığı gibi adlarla da anılır. Vücudu elips şeklinde ve yanlardan basıktır. Sırt kısmı mavi veya yeşil-kahverengi, yanal çizginin altı parlak beyazdır. Genç bireylerinde yanlarda kahverengimsi bantlar bulunabilir. Vücudunda çok iyi işlenmiş küçük pullar vardır; bu pullar o kadar iyi işlenmiştir ki balık sanki pulsuzmuş gibi görünür, bu sebeple de çıplak olarak adlandırılır.

Kafasında pul yoktur, sırt yüzgeci iki tanedir. Birinci sırt yüzgeci alışılmışın dışında sekiz dikenden oluşur ve bu dikenlerin başa yakın olan birincisi ileri dönüktür; bu dikenler, sularımızdaki benzer diğer balıklardan ayırıcı özelliklerden biridir. İkinci sırt yüzgeci ile anal yüzgeç hemen hemen aynı hizadadır. İkinci sırt ve anal yüzgeçlerin uzantıları siyaha yakındır, bu siyahlık diğer yüzgeçlerinin uç kısımlarında da görülebilir. Kuyruk yüzgeci çatal biçimindedir. Çok gelişmiş sırt ve anal yüzgeci ile akya, su içerisinde oldukça hızlı bir şekilde hareket eden ve sert manevralar yapabilen atik bir balıktır.

Kafası ve ağzı büyüktür. Çenesinin alt kısmı, üst kısmına göre daha uzundur. Gözlerinin boyutları normalken, ağzında zımpara kağıdı gibi dişler vardır; bu dişler, avlarını kesmese de iyi bir şekilde yıpratır. Ayrıca dilinde ve damağında avı tutucu, geriye dönük dişler mevcuttur. Akya'nın gözle görülen yanal çizgisi en belirgin ayırt edici özelliğidir. Göğüs yüzgecinin ucuna kadar sırtına paralel olan çizgi, bu noktada sert bir eğimle karına doğru, göğüs yüzgecinin altına kadar iner ve tekrar yükselerek kuyruk yüzgecine kadar düz bir şekilde devam eder.

Akya balığı, canavar balık türlerindendir ve etrafındaki balıkları yok edene kadar avlanır. Kıyıcı, yani oldukça yırtıcı bir balıktır. Lüfer gibi önüne çıkan her türlü balığa saldırır ve onları yemese dahi öldürür. Yumuşakçalar, kabuklular ve küçük balıkları yiyerek dipte, kıyılara yakın bir biçimde küçük sürüler halinde dolaşır. Başlıca yiyecekleri küçük balıklardan oluşsa da kalamar ve iri karideslere de saldırır. Ender de olsa iri canlı karidesle yemlenmiş başka tür balıklara atılan takımlara da çıkabilir.

Akyalar açık denizde de sürü halinde dibe yakın yüzerler ve çok atiktirler. Tehlike anında gözden kaybolurlar. Bilinen ağırlıkları 20 kilograma kadar çıkabilir. Denizlerimizde ise genel olarak küçük sürüler halinde dolaşır ve avlanırlar. Büyük yetişkinler ise yalnız gezerler. Ülkemizde üremeleri Nisan ayı ortalarından Haziran ayı sonuna kadar, bahar boyunca devam eder. Ortalama ömürleri 14 yıl kadardır.

  • Doğu Atlantik'ten Güney Afrika'ya kadar geniş bir dağılım gösterir.
  • Yanal çizgisi ve iyi işlenmiş pulları ile ayırt edilir.
  • Yırtıcı bir yapıya sahiptir ve çeşitli deniz canlıları ile beslenir.
  • Tehlike anında hızla gözden kaybolur ve sürü halinde yaşar.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Balık Unu ve Malzemeleri

Balık Unu ve Malzemeleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kaplan Balığı Türleri ve Özellikleri

Kaplan Balığı Türleri ve Özellikleri

Balık Mevsimi Ne Zaman Başlar?

Balık Mevsimi Ne Zaman Başlar?

Lagos Balığı Türleri ve Özellikleri

Lagos Balığı Türleri ve Özellikleri

Mırlan Balığı Türleri ve Özellikleri

Mırlan Balığı Türleri ve Özellikleri

Balık Çiftleşmesi Özellikleri ve Yavrulama

Balık Çiftleşmesi Özellikleri ve Yavrulama

Güncel

Kolyoz Balığı Türleri ve Özellikleri

Kolyoz Balığı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Canlı Balık Türleri ve Özellikleri

Canlı Balık Türleri ve Özellikleri

Güncel

Fok Balığı Türleri ve Özellikleri

Fok Balığı Türleri ve Özellikleri