Balık Kokusu Nasıl Gider?
07 Temmuz 2024

Balık Kokusu Nasıl Gider?

Balık Kokusu Nasıl Giderilir?

Balık, pek çok evde sevilerek tüketilen bir besindir. Ancak balığın pişirilmesi sırasında ve sonrasında oluşan koku, bazen rahatsız edici olabilir. Balık kokusunu gidermek için bazı pratik yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemleri uygulayarak, evinizde gönül rahatlığıyla balık pişirebilir ve sevdiklerinizle tüketebilirsiniz.

Balık Kokusu Nasıl Azaltılır?

Balığın pişerken fazla kokmaması için, ilk yapmanız gereken balığın taze olmasına dikkat etmektir. Taze balığın kokusu da lezzeti de farklı olur. Ayrıca dondurulmuş balıklar pişirilirken, özellikle yağda kızartılırken daha fazla kokar. Bu nedenle koku konusunda hassas biriyseniz, mutlaka taze balık satın almalısınız.

Defne Yaprağı Kullanın

Balığı pişirme sırasında kokunun giderilmesi için defne yaprağından yararlanabilirsiniz. Bu ister buğulama yoluyla ister ızgara yoluyla pişirilen balıklarda kullanabilirsiniz. Defne yaprağı, balık kokusunu en aza indirebilir. Özellikle sütlü balık, buğulama, balık çorbası ve ızgara gibi balık yemeklerinde bu pratik uygulamayı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Limon Kabuğu Kullanın

Balığı kızartarak tüketecekseniz, kızgın yağın içine limon kabuğu atabilirsiniz. Ayrıca pişirdikten sonra ocağın üzerinde limon kabuğu yakabilirsiniz. Limon kabuğu, balık kokusunu emecek ve ortadan kaldıracaktır. Eğer limon bulamıyorsanız, portakal ve mandalina gibi turunçgillerin kabukları da işinize yarayabilir.

Kokulu Mum ve Tütsü Kullanın

Balık en fazla kızartılırken etrafa koku yayar. Bunun için evinizde tütsü veya kokulu mum gibi malzemeler kullanabilirsiniz. Bu kokular, balık kokusunu bastıracak ve ortamı daha hoş hale getirecektir.

Şeker Yöntemi

Balık kokusunu gidermek için bazı hanımların kullandığı yöntemlerden birisi de fincan içinde kesme şeker veya toz şeker eriterek, bunu balığın pişirildiği yerde bekletmektir. Bu önlem, balık kokusunu emmektedir.

Ellerinizdeki Balık Kokusunu Gidermek

Balık yedikten sonra ellerinizdeki balık kokusunu gidermek için limondan yararlanabilirsiniz. Ellerinizi limon suyuyla ovabilirsiniz. Ardından bol suyla ellerinizi yıkayın.

Kokuyu Azaltan Karışım

Balığınızı güzelce pişirdiniz. Şimdi küçük bir tencereye biraz su koyun. İçine defne yaprağı, kabuk veya toz tarçın, limon suyu, sirke ve karanfil koyarak, ocağın üzerinde kısık ateşte kaynatmaya başlayın. Bu yöntem balık kokusunu gidermek için işinize yarayacaktır.

Maydanoz Kullanın

Balık kızartılırken yağa limon kabuğu koyacağınız gibi, maydanoz da koyabilirsiniz. Bu yöntem de pişerken kokunun oluşmasına önemli bir oranda engel olacaktır.

Temizlik ve Havalandırma

Balık kokusunun fazla rahatsız edici olmaması için, öncelikle balığın kızartıldığı tavanın ve kızartma yağının en kısa sürede ortadan kaldırılması gerekir. Yemeği yedikten sonra da kullanılan tabak, çatal, bıçak gibi malzemeler hemen yıkanmalıdır. Bunları mutfak tezgahının üzerinde bekletirseniz, balık kokusu daha yoğun şekilde etkili olacaktır. Ayrıca balık pişirilen evde olmazsa olmaz evin havalandırılmasıdır. En kısa sürede evde hava sirkülasyonu sağlanmalıdır. Balık pişirme sırasında aspiratörü de kullanmalısınız.

Dış Mekanda Pişirme

Balığı çok seviyorsanız ve yukarıda verdiğimiz önlemler fayda etmiyorsa, size yapacağımız son öneri balığı balkonunuzda elektrik ızgarasıyla ya da küçük piknik tüpü üzerinde pişirebilirsiniz. Kendinizi bu faydalı besinden mahrum bırakmayın. Özellikle çocuklarınız varsa, gelişimlerini destekleyecek balığı mutlaka her hafta en az bir defa pişirin.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sarıkanat Türleri ve Özellikleri

Sarıkanat Türleri ve Özellikleri

Balon Balığı Türleri ve Özellikleri

Balon Balığı Türleri ve Özellikleri

Balık Yağının Faydaları Nelerdir?

Balık Yağının Faydaları Nelerdir?

İstavrit Balığı Türleri ve Özellikleri

İstavrit Balığı Türleri ve Özellikleri

Zebra Balığı Türleri ve Özellikleri

Zebra Balığı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Pisi Balığı Türleri ve Özellikleri

Pisi Balığı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Balık Ağı Türleri ve Özellikleri

Balık Ağı Türleri ve Özellikleri