Tuzda Balık Tarifi ve Malzemeleri
20 Haziran 2024

Tuzda Balık Tarifi ve Malzemeleri

Tuzda balık, sadece lüks restoranların ve pahalı mekanların menülerinde rastlayabileceğiniz muhteşem lezzette bir balık pişirme yöntemidir. Bu tarif sayesinde sadece usta aşçıların elinden çıkan bu lezzeti evinizde kolayca hazırlayabilirsiniz.

Tuzda Balık Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Balığın pullu olmasına dikkat edin. Çünkü pul, balığın fazla miktarda tuz emmesini engeller.
  • Balığı tuz ile kapladıktan sonra üzerinde delik veya çatlak olmamasına özen gösterin.
  • Her ev hanımı kendi fırınını iyi tanır. Bu yüzden pişme süresini balığın iriliğine ve fırına göre ayarlayın.

Tuzda Balık Malzemeler (4 kişilik)

  • 500 gram ile 1 kilo arasında iriliği olan 1 adet kefal
  • 1 kilo iri tuz
  • 3 adet yumurta akı
  • 2 çorba kaşığı su

Tuzda Balık Nasıl Yapılır?

İlk olarak balığın iç kısmını çıkararak temizleyin. Eğer pullu bir balık kullanıyorsanız, pullarını kesinlikle çıkarmayın. Balığı suyunu bırakması için bir süzgecin üzerine alın. Bu sırada tuz karışımını hazırlayın.

Geniş bir karıştırma kabına tuzun tamamını boşaltın. Üzerine yumurta aklarını ekleyip hamur yoğurur gibi karıştırın. Biraz kıvam aldıktan sonra iki kaşık su ekleyip karıştırmaya devam edin. Bir iki dakika sonra tuz istenilen kıvama gelecektir.

Fırın tepsisini alüminyum folyo ile kaplayın ve üzerine yaklaşık serçe parmak kalınlığında tuz döşeyin. Balığı, karın kısmı tuz ile temas etmeyecek şekilde yerleştirip, üzerini fazla kalın olmayacak şekilde tuz ile kaplayın. Kapladığınız tuzun üzerinde çatlak veya hava almasını sağlayacak delik olup olmadığını kontrol edin, varsa doldurun.

Balığı 225 derece fırında 40-45 dakika pişirin. Fırından çıktıktan sonra tuz tamamen beton gibi sert olacaktır. Çekiç benzeri sert bir cisim ile kırın. Balığın pulları alınmadığı için tuzdan kolayca çıkacaktır. Daha sonra balığın derisini sırt kısmından başlayarak kesin ve çıkarın. Balık kendi suyunda piştiği için bu işlem de oldukça kolay olacaktır. Balığı istediğiniz gibi dilimleyerek servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Kardinal Balığı Türleri ve Özellikleri

Kardinal Balığı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Kaplan Balığı Türleri ve Özellikleri

Kaplan Balığı Türleri ve Özellikleri