Yayın Balığı Türleri ve Özellikleri
21 Temmuz 2024

Yayın Balığı Türleri ve Özellikleri

Yayın balığı, Siluridae familyasından, yani kemikli balıklar takımının yayın balığıgiller familyasından bir balık türüdür. Avrupa, Asya ve Anadolu bölgelerinin ılıman iklim bölgelerinde akarsu, göl gibi tatlı sularda yaşam alanı bulmaktadır.

Yayın Balığının Yayılımı

Yayın balığı Avrupa'da özellikle de Hazar Denizi'nde yoğun olarak görülmektedir. Türkiye'de Sakarya Irmağı, Manyas, İznik, Apolyont, Çıldır göllerinde yaşam alanı bulur ve bu bölgelerde bir hayli fazlaca görülür. Yayın balığının uzunluğu 70-300 santim arasında değişim gösterir. Ağırlık olarak iki yüz elli kiloya kadar ulaşır. Bu balığın derisi mavi-siyah, kahverengimsi, bazen zeytin yeşili ve gri siyah arasında değişim göstermektedir. Yayın balığının kenarları açık renkli, karnı ise bulanık beyaz ya da yeşil lekelidir. Geniş ve güçlü kafa yapısı, enine yarıklı olan ağız yapısı, 2 adet uzun beyaz mavi sakalı ve 4 adet kısa sakalı vardır. Yayın balığının küçük gözleri, küçük sırt yüzgeci, çok uzun anüs yüzgeci ve yuvarlak küçük kuyruk yüzgeci bulunur.

Yayın Balığının Özellikleri

Yayın balığı çok iyi duyma kabiliyetine sahip bir balık türüdür. Bu balık 80 yaşına kadar yaşamaktadır. Bu yaşına kadar oldukça büyük bir yapı sergiler. Geceleri canlanan yırtıcı bir balık türüdür. Su kemiriciler, kuşlar, balık ve kurbağalarla beslenmektedir. Dip hayvanı olmasına rağmen fırtına olunca su yüzüne çıkmaktadır. Nisan ayı sonu ile Haziran ayı sonu arasında dişisi yaklaşık yüz bin yumurtayı kıyı bölgelerine bırakır. Erkek yayın balığı yumurtaları 8-15 gün kadar korur. Bu balıklar çok uzun süreler yaşar. Yayın balığı dişisi kilo başına 30.000 yumurta üretimi gerçekleştirir. Erkek yayın balığı, yavrular yumurtalardan çıkana kadar yuvayı koruma altına alır; koruma süresi suyun sıcaklığına göre 3-10 gün arasında değişim gösterir.

Yayın Balığının Habitatı

Yayın balığı büyük gölleri, ılık gölleri ve derin, yavaş akan ırmaklarda daha fazla yaşam alanı bulur. Su akıntılarının oluşturduğu mağaralarda ve suya batmış ağaçların yanında yaşamayı daha çok sever. Alt dudağın üsttekinden daha öne çıkık durmasından da anlaşılacağı gibi, suyun ortasında ve suyun dibinde beslenme gerçekleştirir. Yapay göllerde de üretilen yayın balığı yenilen bir balık türü olmaktadır. Fakat yaşlı balıkların eti tatlı olmadığı için belli bir yaşa kadar yenilmesi gerekmektedir. Yaşlı olan yayın balığının tadı dana etini anımsatır. Yayın balıkları kuzey bölgesi hariç Avrupa'nın her yerinde yetişme alanı bulur. Türkiye'de de büyük ırmaklarda ve baraj göllerinde yaşam alanı oluşturmaktadır. Fırat ve Dicle Irmaklarının dışında kalan akarsu ve göllerde yaygın olarak görülür. Yayın balığı 3 metreye kadar olan uzunluğu ve 250 kiloya varan ağırlığıyla, mersin balığından sonra Avrupa'nın ikinci büyük balığı olarak bilinmektedir. Fakat bu büyüklüğe ulaşan yayın balıkları çok nadir olarak görülür. Son yüz yıl içerisinde bu büyüklükte balık yakaladığını söyleyenlerin inandırıcı olan kanıtları yoktur. En son inandırıcı kanıtlar 19. yüzyıldan kalmaktadır. Yayın balığı ortalama 1,30-1,60 metre boylarında görülür. Günümüz şartlarında 2 metreden daha büyüğünü yakalamak da mümkün olmaktadır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Key

21 Temmuz 2024 Pazar

Yayın balığının 3 metreye kadar uzayabileceğini ve 250 kiloya kadar çıkabileceğini duyduğumda çok şaşırdım. Gerçekten de bu kadar büyük bir balığın varlığına şahit olan var mı? 19. yüzyıldan bu yana bu boyutta bir balık yakalandığına dair kanıt bulunamaması ilginç. Acaba günümüzde bu kadar büyük yayın balıklarını görmek mümkün mü?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Key,

Yayın balıklarının 3 metreye kadar uzayabilmesi ve 250 kiloya kadar çıkabilmesi gerçekten de etkileyici bir durum. Bu büyüklükte bir yayın balığı görmek nadir olsa da, mümkün. Özellikle eski dönemlerde daha fazla büyük örneklerle karşılaşıldığı biliniyor. Ancak, modern zamanlarda doğal yaşam alanlarındaki değişim, kirlilik ve aşırı avlanma gibi faktörler nedeniyle bu boyutta yayın balıklarını görmek çok daha nadir hale geldi. Yine de büyük nehirlerde ve göllerde, uygun koşullarda yetişen yayın balıklarının büyük boyutlara ulaşabileceği biliniyor. Bu nedenle, günümüzde de bu büyüklükte bir yayın balığıyla karşılaşma ihtimali tamamen yok sayılamaz.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Balık Çeşitleri Nelerdir?

Balık Çeşitleri Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Discus Balığı Türleri ve Özellikleri

Discus Balığı Türleri ve Özellikleri

Köpek Balığı Kıkırdağı

Köpek Balığı Kıkırdağı

Hani Balığı Türleri ve Özellikleri

Hani Balığı Türleri ve Özellikleri

Gurami Balığı Türleri ve Özellikleri

Gurami Balığı Türleri ve Özellikleri

Balık Yağı Faydaları Nelerdir?

Balık Yağı Faydaları Nelerdir?

Güncel

Şeffaf Balık Türleri ve Özellikleri

Şeffaf Balık Türleri ve Özellikleri

Güncel

Carlson Balık Yağı Türleri ve Özellikleri

Carlson Balık Yağı Türleri ve Özellikleri

Beta Balığı Türleri ve Özellikleri

Beta Balığı Türleri ve Özellikleri

Fırında Balık Tarifi ve Malzemeleri

Fırında Balık Tarifi ve Malzemeleri

Ay Balığı Türleri ve Özellikleri

Ay Balığı Türleri ve Özellikleri

Balık Yumurtası Türleri ve Özellikleri

Balık Yumurtası Türleri ve Özellikleri

Balık Ağı Türleri ve Özellikleri

Balık Ağı Türleri ve Özellikleri

Kofana Türleri ve Özellikleri

Kofana Türleri ve Özellikleri