Balık Çeşitleri Nelerdir?
20 Temmuz 2024

Balık Çeşitleri Nelerdir?

Balık Çeşitleri

Acıbalık

Acıbalık, bitki ve küçük hayvanlarla beslenen bir balık türüdür. Yağışlı akarsularda bulunur ve boyları en fazla 9 cm'ye kadar büyür. Nisan ve Haziran ayları arasında üreme gösteren bu balık türü, Karadeniz, Marmara ve Trakya'da yaygındır. Küçük bir balık olan acıbalıklar, üremelerini bir midye içerisinde gerçekleştirirler, böylece güvenli bir üreme süreci yaşarlar.

Akya

Akya, küçük balıklarla beslenen ve dipte yaşayan bir balık türüdür. Az sayıda sürüler halinde gezerler. Boyları 50-100 cm, ağırlıkları ise 60 kg olan akyalar, çevrelerindeki balıkları acımasızca avlar. Kuzu, Leka, Çıplak ve İskender olarak da bilinen akya balığının nesli, aşırı avlanma nedeniyle tükenme tehlikesi altındadır.

Afangus

Afangus, ülkemizde çeşitli türleri bulunan bir balık türüdür. Ege ve Akdeniz'in sahillerine doğru akan sularda yaşarlar. Akvaryum balığı olarak da yetiştirilen afanguslar, sakin ve az akıntılı bölgelerde yuvalama yaparlar. Tuzlu sulara da uyum sağlayabilen afangus türü balıkların boyları 5-6 cm'dir.

Ankara Çamur Balığı

Ankara Çamur Balığı, adından da anlaşılacağı gibi göl ve akarsuların çamurlu, kumlu yerlerinde yaşar. Kumlardan çektikleri böcek ve benzeri şeylerle beslenirler. Sığ suların ısısına dayanıklı olan bu balıklar, yumurtalarını Mayıs-Haziran aylarında kumlu kıyılara bırakırlar. Ülkemizde Orta ve Doğu Anadolu bölgelerinin göl ve akarsularında bulunurlar.

Ay Balığı

Ay Balığı, Akdeniz açıklarında ve okyanuslarda yaşayan bir balık türüdür. Pervane balığı olarak da bilinirler. Fazla hareketli değillerdir ve uzun göçler yapmazlar. 20-25 yıl yaşarlar ve ahtapot, deniz anası, mürekkep balığı gibi deniz canlıları ile beslenirler. Yazın sonlarına doğru 300 milyon kadar yumurta bırakırlar, ancak bu yumurtaların çoğu yem olarak yok olur. Boyları en fazla 3 cm, ağırlıkları ise 1500 kg'a kadar ulaşır. Eti tüketim için uygun değildir ve bu nedenle ticari bir değeri yoktur.

Bakalyaro

Mezgit gibi beyaz etli ve lezzetli olan bakalyaro, ekonomik değeri yüksek bir balıktır. Karadeniz'de bulunma oranı Ege'ye göre daha yüksektir. Sahil yakınlarında 3-4 metre derinliklerde, fazla göç yapmadan yaşarlar. Şubat-Mayıs ayları arasında ürerler. Boyları ortalama 15-20 cm'dir ve en fazla 40-50 cm'ye kadar ulaşabilirler.

Balon Balığı

Balon Balığı, eti zehirli bir balık türüdür. Üreme zamanında yavrularını korumak için ürettiği zehir, zehirlenmeye ve karaciğer hastalıklarına sebep olur. Üreme dönemi dışında iyice temizlenerek tüketilebilir. Kılçıksız ve lezzetli bir ete sahiptir, ancak tüketimi risklidir. 100 metre açıkta yaşarlar ve kıyıya fazla yanaşmazlar. Düz dişlerinden dolayı avlanma sırasında parmaklara zarar verebilirler. Sudan çıkınca kurbağa sesi gibi ses çıkardıklarından kurbağa balığı olarak da bilinirler.

Barbunya Balığı

Barbunya Balığı, tatlı bir renge sahip olup sıcak iklimlerin ılık sularında bulunurlar. Çamurlu ve kumlu sahillerin 300 metre derininde sürü halinde yaşarlar. Boyları 12-15 cm'dir ve 10 yıl kadar yaşayabilirler. Eti lezzetlidir ve bolca avlanır, bu nedenle ekonomik değeri yüksektir. Isınan suyun durumuna göre mevsimsel göçler yaparlar.

Berber Balığı

Berber Balığı, sahip olduğu renk sayesinde denizlerin güzellik katan bir balık türüdür. Av oranı düşüktür ve ekonomik değeri fazla yoktur. Sıcak denizlerde, çamurlu, çakıllı bölgelerin 50-300 metre derinliklerinde yaşarlar.

Büyükbaş Kayabalığı

Büyükbaş Kayabalığı, yuva edindiği bölgeye bağlı olan bir balık türüdür. Trakya ve Karadeniz'e akan nehirlerde yaygındır. Boyları 22 cm'ye kadar ulaşabilir ve küçük kabuklular ile beslenirler. Yuvalarını korumak için diğer tür balıklara karşı saldırgan olabilirler. Nisan ve Mayıs ayları arasında dişiler yumurtalarını kumsala yapıştırır, erkek balıklar da gözcülük yapar. Bulundukları bölgeye göre ticari değerleri değişse de, lezzetli eti ile sağlığa yararlı bir besin türüdür.

Çaça

Çaça, Karadeniz'in batısında 13-15 cm büyüklüğünde bulunan balıklardır. Avlanma oranı lezzetinden dolayı düşüktür. Üremeleri Mayıs-Haziran ayları arasında olur. Balık yavrularını ve planktonları yiyerek beslenirler ve kendileri de uskumru, torik, palamut gibi ekonomik değeri yüksek balıkların yemi olurlar. Kuzey Avrupa'da konserve olarak tüketilir.

Çamuka

Çamuka, gümüş türünden bir balıktır. Ilıman ve sıcak sularda, fazla derin olmayan kumlu ve çakıllı bölgelerde yaşarlar. Boyları ortalama 10-12 cm'dir. Sıcaklığa göre üreme vakitleri değişir. Eti beyaz ve lezzetlidir.

Çapak Balığı

Çapak Balığı, Marmara ve Karadeniz'de bulunan bir balık türüdür. Boyları en fazla 70 cm olabilir ve ağırlıkları ortalama 3 kg'dır. Yosunlar, kurtlar ve böceklerle beslenirler. 1 kg'dan az olan balıkların eti lezzetli olmadığından, onlar yem olarak idealdir. 10 yıl yaşayabilen çapak balığı, 100,000 yumurta ile Mayıs-Haziran ayları arasında ürer.

Dikenli Öksüz

Dikenli Öksüz, Marmara, Akdeniz ve Ege'de bulunur. Sahillerin 40-400 metre derinliklerinde kumlu, çakıllı bölgelerde yaşar. Dikenli öksüz balığının küçüğüne mıcır, büyüğüne ise çuka denir. Boyları 10-15 cm'dir ve 30 cm'ye kadar büyüyebilir. Çift olarak gezerler ve yosunlar, otlar, yumuşakçalar ile beslenirler. Eti lezzetli olmasına rağmen az bulundukları için fazla avlanamazlar.

Dil Balığı

Dil Balığı, her mevsim bulunan bir balık türüdür ve bu sebeple ekonomik olarak değerlidir. Ülkemizde denizlerin 300-500 metre derinliklerinde yaşarlar. Diğer yassı balıklarda olduğu gibi fazla hareket ve göç etmezler. Dipte bulunan omurgasızlar, böcekler ve küçük balıklarla beslenirler. Boyları 25 cm'dir. Bahar aylarında kıyılara yaklaşırlar ve Haziran-Temmuz aylarında ürerler. Her mevsimde bulunabilir ancak kışın etleri daha dolgundur.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Morina Balığı Türleri ve Özellikleri

Morina Balığı Türleri ve Özellikleri

Palyaço Balığı Türleri ve Özellikleri

Palyaço Balığı Türleri ve Özellikleri

TuRNA Balığı Türleri ve Özellikleri

TuRNA Balığı Türleri ve Özellikleri

Çay Balığı Türleri ve Özellikleri

Çay Balığı Türleri ve Özellikleri

Sinarit Balığı Türleri ve Özellikleri

Sinarit Balığı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Balık Döner Tarifi ve Malzemeleri

Balık Döner Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Lidaki Türleri ve Özellikleri

Lidaki Türleri ve Özellikleri

Güncel

Sazan Balığı Nasıl Pişirilir?

Sazan Balığı Nasıl Pişirilir?