Balık Turşusu Nasıl Yapılır?
22 Haziran 2024

Balık Turşusu Nasıl Yapılır?


Balık ve balık ürünleri, günümüzde insanların hem lezzet hem de sağlık açısından faydalanmak amacıyla mükemmel bir şekilde tüketilmektedir. Özellikle çocuklar üzerinde çok önemli faydalar gösteren balık ürünleri arasında yine çok sevilerek tüketilen balık turşusu, çok eski zamanlardan beri insanlar tarafından tüketilmektedir. Ancak, balık turşusunu birçok kişi yapamaz. Bu kişiler, balık turşusu nasıl yapılır sorusunun cevabını bulamadıkları için bu besinin yapılışını gerçekleştiremezler. Bu makalemizde, bu mükemmel lezzetin yapılışını sizlerle paylaşacağız.

Balık turşusu, mevsimi olmasa bile insan sağlığına ve çocukların gelişimine muhteşem bir etkisi bulunan balık ve balık ürünlerini istenildiği zaman yemenize imkân sağlamaktadır. Turşu yapılan balık ürünleri, uzun süreler boyunca uygun saklama koşullarında bozulma veya bayatlama durumunu göstermediği için birçok kişi mevsiminde balıkları alarak bu mükemmel turşuyu yapar. Bu şekilde, yılın her mevsiminde mükemmel bir yiyecek olan balık turşusunu tüketmektedirler. Balık turşusu yapılışına geçmeden önce önemli olan birkaç malzeme vardır. Bu malzemelerin tezgâh üzerinde hazır bulundurulması, tarifi uygularken sizi meşgul etmeyecektir. Bu nedenle malzemeleri önceden hazırlamanız sizin için çok daha iyi olacaktır. Şimdi balık turşusu nasıl yapılır sorusunun cevabına değinelim.

Balık Turşusu Malzemeleri

  • Bir kilogram kadar balık (Unutulmamalıdır ki her balık, balık turşusu için kullanılamaz. Bunun için hamsi, kolyoz, lüfer, kılıç gibi balık türleri olabilir.)
  • İsteğe bağlı olarak 5-6 diş sarımsak,
  • Bir miktar karabiber ve 1-2 adet karanfil,
  • Birkaç adet limon yaprağı,
  • Üç adet limon,
  • Üç çay kaşığı tuz,
  • Bir miktar su

İşte bu malzemeler hazırlandıktan sonra artık balık turşusu yapılışına geçebilirsiniz. Yapılış aşamasında kıvamı tam olarak tarife göre ayarlamanız, lezzet üzerinde müthiş bir etki göstereceği için özen göstermeniz gereken noktalardan biridir.


Yapılış aşamalarına geçmeden önce belirtmek isterim ki balık turşusu yapılışı sırasında hijyen kurallarına önem vermelisiniz. Bu, hem sizin hem de ailenizin sağlığı için son derece önem taşımaktadır. Öncelikle balıklarınızı iyice temizleyerek balıkların filetosunu çıkarınız. Temizleme işlemine özen göstermenizi tavsiye ederim.

Temizlemiş olduğunuz balıkları iyice tuzlayınız. Malzemelerde bahsettiğimiz tuzun tamamını kullanabilirsiniz. Daha sonra aynı kap içerisinde tuzladığınız balıkları yaklaşık bir gün boyunca bekletiniz. Böylece balıklar, tuzu tam olarak içine çekerek turşuluk bir hal alacaktır. Bir günlük süre tamamlandığında artık yavaş yavaş balıkların dış yüzeylerini iyice yıkayın ve kalan tuzlardan arındırın.

Şimdi geniş bir kap içerisine limon yapraklarını serin ve üzerine bir miktar karabiber atın. Daha sonra malzemelerde bahsetmiş olduğumuz sarımsakları küçük parçacıklar halinde doğrayarak ya da dövülmüş olarak ekleyin. Bu işlemin ardından balıkların tümünü, limon yaprakları ve sarımsakların arasına aynı işlemi yaparak kaba dizin.

Bu sırada ayrı bir kap içerisinde tuz atarak bir litre su ile karıştırın. Bu suyun içerisine ise limonların tümünü sıkın. Hazırlamış olduğunuz bu karışımı, kaba dizdiğiniz balıkların üzerine dökün ve üzerine bir ağırlık koyun. Yaklaşık iki üç gün içinde artık balık turşusu hazır olacaktır. İsterseniz balık turşusunu kışın tüketebilirsiniz. İşte böylece, balık turşusu nasıl yapılır sorusuna cevap bulmuş olmaktayız.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Akvaryum Balıkları Türleri ve Özellikleri

Akvaryum Balıkları Türleri ve Özellikleri

Gurami Balığı Türleri ve Özellikleri

Gurami Balığı Türleri ve Özellikleri

Balık Yağının Faydaları Nelerdir?

Balık Yağının Faydaları Nelerdir?

Sarpa Balığı Türleri ve Özellikleri

Sarpa Balığı Türleri ve Özellikleri

Kalkan Balığı Türleri ve Özellikleri

Kalkan Balığı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Balık Sosları Tarifi ve Malzemeleri

Balık Sosları Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Beluga Balığı Türleri ve Özellikleri

Beluga Balığı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Akya Balığı Türleri ve Özellikleri

Akya Balığı Türleri ve Özellikleri