Kırlangıç Balığı Türleri ve Özellikleri
13 Temmuz 2024

Kırlangıç Balığı Türleri ve Özellikleri

Kırlangıç Balığı (Triglia lucerna)

Genel Özellikleri

Kırlangıç balığı, Triglidae familyasına ait bir deniz balığı cinsidir. Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde yaygın olarak bulunur ve fazla göç etmez. Karadeniz'de ise kısmen rastlanır. Ilıman denizlerin sahil yakınlarında, 5 metre ile 300 metre arasındaki derinliklerde çiftler halinde yaşarlar. Ortalama 25-30 cm boyutlarındadırlar, ancak 80 cm'ye kadar uzunlukta ve 6 ila 8 kilo ağırlığında olanlarına da rastlanabilir. Kırlangıç balıkları 20 yıl kadar yaşayabilir. 3-4 yaşlarında olgunlaşarak sahilden uzakta ürerler. Küçük deniz kabukluları, deniz bitkileri, böcekler ve yumuşakçalar ile beslenirler.

Yaşam Alanları

Dünya genelinde Doğu Atlantik'ten Norveç'ten Batı Afrika sahillerine kadar sahil şeridinde, Hint Okyanusu'nda ise 10 derece ile 25 derece sıcaklıklarda sularda yaşarlar. Ülkemizde ise Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde yaygındır.

Fiziksel Özellikleri

Kırlangıç balıkları dipte yaşarlar ve kafaları oldukça büyüktür. Alnından burnuna doğru sert bir eğim vardır. Ağızları körüklü ve büyüktür, gözleri iridir ve genellikle kırmızı ve kahverengi tonlarındadır. Üst taraflarında iki yüzgeç bulunur; sırtındaki yüzgeçlerden biri kuyruğa kadar uzanır. Yan taraflarındaki yüzgeçler ise iri ve renklidir. Balık dipte iken yan yüzgeçlerini açtığında harika bir görsellik oluşturur. Üzerinde benekler bulunur ve rengi yanlara doğru açılır, karnı beyazdır. Karnındaki yüzgeçlerin hemen önünde dokungaç benzeri organlar bulunur. Bu organlar sayesinde dipte durur ve ilerler. Normalde yavaş ve ağır bir balık gibi görünse de, avını yakalarken çok hızlı ve kısa saldırılar yapar. Boyutlarına göre hava keseleri gayet büyüktür ve su yüzeyine çıktığında hava keselerinden uğuldamaya benzer ses çıkarır. Bu sebeple balıkçılar arasında "derviş balığı" olarak da bilinir.

Türleri

Bilinen türleri şunlardır:

  • Benekli Kırlangıç
  • Kırmızı Kırlangıç
  • Uzun Yüzgeçli Kırlangıç
  • Chelidonichthyus lastoviza (Öksüz)

Avcılık ve Yemleme

Kırlangıç balığı avcılığı genellikle amatör balıkçılar arasında popülerdir. Lezzetli beyaz eti ve avcılığının zevki, bu balığı aranan bir tür yapmıştır. Kırlangıç balığı sadece doğal yemlerle yakalanır. En sevdiği yem izmarit balığıdır. Ancak kıraça, uskumru ve kolyoz da kullanılabilir. Yemlerin iğneye takılmaları, kuyruktan başlayıp çevirerek iğneyi tekrar saplayarak yapılmalıdır. İğnenin yeme her zaman tam ortadan saplanması önemlidir. Kırlangıç avı genellikle hareketli tekneden yapılır.

Sonuç

Kırlangıç balığı, denizlerimizde yaygın olarak bulunan ve amatör balıkçılar tarafından sıkça avlanan bir balık türüdür. Fiziksel özellikleri, yaşam alanları ve avlanma teknikleri ile ilgili bilgi sahibi olmak, bu türün korunması ve sürdürülebilir avcılığı için önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Balık Yağı Kilo Aldırır mı?

Balık Yağı Kilo Aldırır mı?

Karagöz Balığı Türleri ve Özellikleri

Karagöz Balığı Türleri ve Özellikleri

Kardinal Balığı Türleri ve Özellikleri

Kardinal Balığı Türleri ve Özellikleri

Mangalda Balık Tarifi ve Malzemeleri

Mangalda Balık Tarifi ve Malzemeleri

Ton Balığı Türleri ve Özellikleri

Ton Balığı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Balık Yağı Faydaları Nelerdir?

Balık Yağı Faydaları Nelerdir?

Güncel

Akvaryum Balıkları Türleri ve Özellikleri

Akvaryum Balıkları Türleri ve Özellikleri