Neon Balığı Türleri ve Özellikleri
08 Temmuz 2024

Neon Balığı Türleri ve Özellikleri

Neon Balığı Hakkında Genel Bilgi

Neon balığı, akvaryum hobisinde oldukça popüler olan bir balık türüdür. Tetra balıkları ailesine ait olan neon balıkları, sağlam yapıları ve etkileyici görünümleri ile akvaryum hobisine yeni başlayanların ilk tercih ettiği balık türlerinden biridir. Akvaryumda grup halinde yaşamayı seven bu balıklar, neon renkleri sayesinde akvaryumlara görsel bir ahenk katmaktadır.

Doğal Yaşam Alanı ve Özellikleri

Neon balıkları, doğal hayatta Güney Amerika kıtasında tatlı sularda yaşamaktadır. Yumuşak pH değerine sahip sularda yaşadıkları bilinir. Özellikle acemi akvaristlerin tercihi olan neon balığı, dünya çapında muazzam bir üretim potansiyeline sahip bir balık türüdür. Neon balıkları, tatlı su akvaryumlarında çok sık tercih edilen parlak ışıklı şerit çizgileri bulunan minik bir akvaryum balığı türlerindendir. Gözlerinin arkasından başlayarak sırt yüzgecinin arkasına kadar uzanan parlak ışıklı mavi bir şerit bulunur. Bu şeridin hemen altında ise karın bölgesinden başlayarak kuyruğuna kadar uzanan parlak ışıklı kırmızı bir şerit vardır. Kuyruk yüzgeçleri ise küçük ve şeffaf olduğu görülür.

Neon balıkları dinlenme sırasında parlak ışıklarını kapatma özelliğine sahiptirler. Geceleri akvaryum ışıklarını kapattığınızda bir süre sonra neon balıklarının parlak ışıklarının giderek azaldığını fark edersiniz. Eğer neon balıklarının parlaklıkları azalıyor ve daha sonra normal haline dönmüyorsa, balıklarda bir hastalık söz konusu olabilir. Neon balıkları genel olarak kardinal tetra balıkları ile çoğunlukla karıştırılmaktadır. Boyut ve renk olarak her iki balık türü de birbirine çok benzemektedir. İki türü birbirinden ayıran en önemli ayrıntı, neon balıklarının kırmızı çizgilerinin kuyruk ve karın bölgesinde bulunmasıdır. Ancak kardinal tetra balığında bu şerit kuyruk ve gözleri arasında bulunur, yani daha uzun kırmızı bir şeride sahiptir.

Beslenme ve Uyumlu Türler

Neon balık türleri, kendi boyutlarında olan ve agresiflik göstermeyen diğer tüm tatlı su balıkları ile beslenir. Aynı şekilde tüm tetra balık türleri ile de beslenmektedir. Çöpçü balığı ve vatoz balığı gibi her akvaryumda bulunan temizlikçi balıklarla da sorunsuz beslendikleri bilinir. Unutulmamalıdır ki diğer tetra türleri arasında neon balıkları hassas yapıdadırlar. Genel olarak neon balık grupları huzurlu ve diğer türlerle iyi geçinen balıklardır. Genel olarak grup şeklinde beslenmektedirler. Her akvaryum için en az beş neon balığı bulunması, bu balıkların rahat beslenmelerini sağlar. Akvaryumda tek olan neon balığı strese girmekte ve günün büyük bölümünü saklanarak geçireceği unutmamak gerekir.

Uygun Akvaryum Koşulları

Neon balık türlerinin bitkili akvaryumlardan hoşlandıkları bilinmektedir. Akvaryum içinde gölgelik oluşturacak büyük bitkilerin bulunması gerekir. Ayrıca gizlenmekten hoşlanan bu türler için gizlenebilecekleri yapraklı bitkilerin olması gerekir. Akvaryum ışıklandırmasını neon balıklarının kendi ışıklarını ön plana çıkarmak için, akvaryum ışıklarının loş tutulması önerilir.

Bakım İpuçları

Neon balıkları, doğal ortamlarında suları sık değişmekte olan, yumuşak asit oranına sahip ve sıcak akarsuları tercih ederler. Bu sebeplerden dolayı akvaryumlarında buna göre hazırlanması gerekir. Ortalama olarak 25 derece sıcaklıkta bırakılmalıdır. Genel olarak 5.0 pH oranında tutulmalıdır. Hızlı değişen akvaryum koşulları bu balık türüne zarar vereceğinden, akvaryumda değişiklik yapılacağı zaman yavaş ve zamanla yapılmalıdır. Uygun koşullar sağlanırsa neon balıklarının ortalama ömrü on senedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Trakonya Balığı Türleri ve Özellikleri

Trakonya Balığı Türleri ve Özellikleri

Japon Balığı Yumurtası Hangisidir?

Japon Balığı Yumurtası Hangisidir?

TuRNA Balığı Nasıl Pişirilir Tarifi ve Malzemeleri

TuRNA Balığı Nasıl Pişirilir Tarifi ve Malzemeleri

Karakulak Balığı Türleri ve Özellikleri

Karakulak Balığı Türleri ve Özellikleri

Kalkan Balığı Nasıl Pişirilir?

Kalkan Balığı Nasıl Pişirilir?

Güncel

Dil Balığı Nasıl Pişirilir?

Dil Balığı Nasıl Pişirilir?

Güncel

Kalkan Balığı Türleri ve Özellikleri

Kalkan Balığı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Eşkina Balığı Türleri ve Özellikleri

Eşkina Balığı Türleri ve Özellikleri

Balık Unu ve Malzemeleri

Balık Unu ve Malzemeleri

Sarpa Balığı Türleri ve Özellikleri

Sarpa Balığı Türleri ve Özellikleri

Balıklar Uyur Mu?

Balıklar Uyur Mu?