Beyaz Balık Türleri ve Özellikleri
06 Temmuz 2024

Beyaz Balık Türleri ve Özellikleri

Beyaz Balık: Genel Bilgiler

Beyaz balık, ülkemizde akvaryumlarda sıkça karşılaşılan etkileyici bir balık türüdür. Bu balık türü oldukça küçüktür. Bu nedenle, beyaz balığın bulunduğu akvaryumda her balığı koyamazsınız; aksi takdirde diğer balıklar beyaz balığı yiyebilirler. Beyaz balık, adını tıpkı birçok balık gibi görünümünden almıştır. Beyaz ve küçük bir balık olan beyaz balığın yüzgeçleri uzun ve dalgalı bir yapıya sahiptir. Bu nedenle, beyaz balığın görünümü kanatlı bir balığı andırmaktadır. Rengi de beyaz olduğu için, bu balığı meleğe benzetmemek zordur.

Beyaz Balığın Coğrafi Kökeni

Beyaz balığın coğrafi kökeni oldukça çeşitlidir. Amazon havzasında bile görülen bu balık türü, boyutları oldukça küçük olduğundan çok fazla büyümezler. Ayrıca, Brezilya'da da rastlanmıştır. Nehirlerde yaşayan bu balık türleri, daha çok sular altında kalmış bölgelerde ve çamurlu sularda yaşamayı tercih ederler. Bu nedenle, akıntılı ve kirli sularda yaşamaktan son derece hoşlanırlar.

Beslenme Alışkanlıkları

Beyaz balığın en güzel özelliği hem etçil hem de otçul bir balık olmasıdır. Bu nedenle, kesinlikle aç kalmayan bu balık, bazen yavru balıkları yiyerek bazen de yosunları tüketerek yaşamlarını sürdürürler.
  • Etçil olduklarında omurgasız balıklarla beslenirler.
  • Otçul olduklarında ise akvaryum diplerinde oluşan yosunları yiyerek yaşayabilirler.
Eğer siz de beyaz balık besliyorsanız, bir miktar ıspanağı haşlayarak akvaryum içerisine koyabilirsiniz. Bu şekilde beyaz balıklar, ıspanak yiyerek sağlıklı bir şekilde yaşayabilirler.

Davranış Özellikleri ve Cinsiyet Ayrımı

Beyaz balıklar son derece agresif balıklardır. Küçüklüklerine ve görünüşlerine göre agresif olan bu balıklar, diğer balıklara saldırabilirler. Bu nedenle, bazen av olsalar da birçok zaman avlarlar. Genellikle deniz seviyesinin orta kısımlarında yüzen bu balıklar, denizin ne en dibine ne de yüzeyine çıkarlar. Beyaz balık alırken veya diğer durumlarda, bu balıklarda cinsiyet ayrımı yapmanız oldukça zordur. Balıklardan anlayan kişiler bile bu balıkların cinsiyetini dişi ve erkek olarak ayıramaz. Bu nedenle, hiçbir zaman kolay kolay dişi ya da erkek kanısına varmamanız sizin için çok daha iyi olacaktır.

Üreme ve Yaşam Koşulları

Beyaz balık, yumurtalarını uygun ve ücra köşelerde bitkiler üzerine bırakırlar. Bu balıklar, her yumurtlama döneminde birçok yumurta bırakarak hızlı bir şekilde ürerler. Bu nedenle, beyaz balık akvaryumda hızlı bir şekilde çoğalabilir. Bunun için bir çift beyaz balık alarak akvaryumunuza koyabilirsiniz. Ancak, akvaryum içerisine on on beş adet farklı balık koyarak aralarından çift seçmesini sağlamak daha uygun olacaktır.
  • Yaşam sıcaklığı: 24-30 derece arasında olmalıdır.
  • Ani sıcaklık değişimlerinden zarar görebilirler.
Bu nedenle, akvaryum suyunuzun sıcaklığını dengede tutmaya özen göstermeniz gerekmektedir. Aksi durumda, balık yaşayamayabilir. Son derece gösterişli bir balık olan beyaz balık, iyi bakıldığında çok hızlı bir gelişim göstermektedir. Bu şekilde, bu balıktan alacağınız verim çok daha iyi olacaktır. Beyaz balıklar, kendinden büyük balıklara zarar veremezler ancak neon gibi türlerdeki balıklar için büyük tehlikeler oluşturabilirler. Son olarak, bu balığı besleyebilmek için akvaryumda yaklaşık olarak 150 litre su olması gerekmektedir. Aksi durumda, beyaz balığın yaşam koşulları istismar edilmiş olacaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Beluga Balığı Türleri ve Özellikleri

Beluga Balığı Türleri ve Özellikleri

Challenger Köpek Balığı Türleri ve Özellikleri

Challenger Köpek Balığı Türleri ve Özellikleri

Kedi Balığı Türleri ve Özellikleri

Kedi Balığı Türleri ve Özellikleri

Beyaz Balık Türleri ve Özellikleri

Beyaz Balık Türleri ve Özellikleri

Papalina Balığı Türleri ve Özellikleri

Papalina Balığı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Balık Türleri ve Özellikleri

Balık Türleri ve Özellikleri