Çöp Balığı Türleri ve Özellikleri
21 Haziran 2024

Çöp Balığı Türleri ve Özellikleri

Çöp Balığı (Corydoras)

Çöp balığı, diğer bir adıyla corydoras olarak bilinmektedir. Çöp balıklarının doğada birçok türüne rastlanmaktadır. Bu balığın doğada rastlanan türleri yaklaşık olarak 250'ye yakındır. Ülkemizde çoğunlukla komando çöp balığı, bronz çöp balığı, leopar çöp balığı ve albino çöp balığı türleri yaşam alanı bulur. Son yıllarda panda çöp balığı ve sterbai çöp balığı türleri de ülkemizde yaşam alanı bulmaya başlamıştır.

Çöp Balığının Özellikleri

Bu balıkların "çöp balığı" olarak adlandırılmasının nedeni, genel itibariyle akvaryumun tabanında sürekli hareket halinde olmaları ve akvaryumda bulunan kumları karıştırmalarıdır. Bilinenin aksine, vatoz balığı ve çöp balıkları kesinlikle diğer balıkların pisliklerini veya diğer atıkları yemezler. Bu balıklar sadece yem artıklarına ilgilenir ve onları yerler.

Çöp balıkları omnivor, yani hem etçil hem de otçul oldukları için protein içerikli yemlerin yanı sıra bitkisel yemlerin de balıkların sağlıklı gelişimi açısından ihmal edilmemesi gerekmektedir. Akvaryumun üst kısımlarında nadir olarak çıkan ve genel olarak akvaryum tabanını kullanmayı tercih eden çöp balığı için dibe kadar inen batan yemler tercih edilmelidir. Aksi takdirde çöp balıkları düzenli olarak beslenmezlerse yaşamlarını yitirebilirler. Vipagran, vipaciphs, granu green ve spirulina tablet gibi yemler değişik öğünlerde çöp balıklarına verilerek düzenli bir beslenme programı oluşturulmalıdır.

Çöp Balığının Yaşam Koşulları

Çöp balığı, Amazon havzasında yaşayan birçok balık türü gibi yumuşak, yani asidik özellikli sulardan hoşnut kalmaktadır. Çöp balığı türleri arasında çok az da olsa değişiklik gösterse de ideal pH aralığı 6.0-7.0 arasında olmalıdır. Bu balıkların yaşamına devam edebilmeleri için gerekli olan su sıcaklığı ise 22-28 derece arasında olmalıdır.

Çöp balığı türleri ortalama olarak 5 santimetreye kadar büyüme gösterebilirler. Bronz çöp balığı ve komando çöp balığı gibi türlerin 8 santime kadar büyüdüğü de bilinen bir husustur. Ülkemizde bulunmayan axelrodi çöp balığı ve pygmaeus çöp balığı gibi türler ise 4 santime kadar büyüme gerçekleştirebilir. Bu balıklar koloni, yani grup şeklinde dolaşan balıklar olup, çöp balıklarını akvaryumlarda en az 6'lı gruplar halinde beslemek akvaryum ortamına daha çabuk adapte olmalarını sağlar. Bu balıkların böylelikle kendilerini daha güvende hissetmeleri sağlanır. Büyük karma akvaryumlarda ise bu sayının arttırılmasında daha çok fayda olacaktır.

Çöp balığı cinsiyet ayrımı ise aynı şekilde büyüyen çöp balıklarından iri ve karın kısımları şişkin görünenler dişi çöp balığı, daha küçük ve daha parlak renkli olan, sırt yüzgeçleri daha sivri ve uzun olanlar ise erkek çöp balığıdır. Çöp balıkları ortalama olarak beş yıl kadar yaşamlarını devam ettirirler. Çöp balıkları vücutları pullarla değil, zırha benzeyen plakalarla korunma sağlar. Sırt yüzgeci diken gibi sert olan çöp balıklarının vücudunda bulunan geniş tırtıklar sayesinde diğer balıklara karşı korunma sistemleri meydana getirirler.

Çöp Balığının Davranışları

Çöp balığı, bazen ani olarak su üstüne çıkıp tekrar dibe iner. Refleks olarak gerçekleşen bu hareketle su yüzeyinde bir miktar hava yutmaktadır. Bu hava, çöp balıklarının bağırsaklarından emilerek kılcal damarlar vasıtasıyla kana karışır ve bu şekilde oksijen ihtiyaçlarını karşılarlar. Oksijen üretiminin yeteri kadar gerçekleşmiş olduğu akvaryumlarda bile çöp balıklarında yine bu hareketler gözlemlenir.

Çok sakin ve barışçıl olan çöp balığı, birçok karma tropikal akvaryumda beslenebilir. En uygun akvaryum arkadaşları, tetra balık grubu olacaktır. Genel olarak akvaryumun orta ve üst seviyesinde gezmeyi tercih eden neon tetra, kırmızı burun gibi tetra türleri veya sazangiller grubundan rasboralar, tabanı kullanmayı tercih eden çöp balıklarıyla gayet uyum içinde hareket ederler. Çöp balıkları bulunduğu akvaryum düzeninin bol bitkili olması, gölgelik alanların bulunması bu balıkların daha rahat olmalarını sağlar. Çöp balıkları anubias veya benzeri geniş yapraklı bitkilerin altında dinlenmeyi çok severler.

Çöp Balığının Akvaryum Temizliğine Katkısı

Çöp balıklarının akvaryum ortamına en büyük faydası, bıyıklarıyla kumu karıştırarak kum içinde bulunan pisliklerin havalanmasını ve bu şekilde akvaryum filtresinin oluşan pislikleri içine çekebilmesine olanak sağlamalarıdır. Çöp balığı genel olarak özetlemek gerekirse, akvaryumda bulunan diğer balıkların oluşturduğu pislikleri, akvaryumda bulunan canlı bitkilerin oluşturduğu pislikleri ve akvaryumdaki kum içinde oluşan kötü oluşumlu varlıkları yok etmede oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Bu balık, akvaryumun üst düzeyde temizlenmesi için kesinlikle gerekli olan bir balık türüdür.

Eğer sizin de evinizde bir akvaryum varsa, kesinlikle akvaryumda çöp balığı barındırmanız gerekir. Bu balık size temizlik hususunda önemli derecede yardımcı olacaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kofana Türleri ve Özellikleri

Kofana Türleri ve Özellikleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Balık Sırtı Nasıl Örülür

Balık Sırtı Nasıl Örülür

Balık Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Balık Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Sargoz Balığı Türleri ve Özellikleri

Sargoz Balığı Türleri ve Özellikleri

Japon Balığı Yumurtası Hangisidir?

Japon Balığı Yumurtası Hangisidir?

Yayın Balığı Avı Balık Nasıl Avlanır?

Yayın Balığı Avı Balık Nasıl Avlanır?

Güncel

Balık Türleri Nedir? ve Özellikleri

Balık Türleri Nedir? ve Özellikleri

Güncel

Dünyanın En Büyük Balığı Hangisidir?

Dünyanın En Büyük Balığı Hangisidir?

Güncel

Ton Balığı Kaç Kalori?

Ton Balığı Kaç Kalori?