Çupra Balığı Türleri ve Özellikleri
19 Haziran 2024

Çupra Balığı Türleri ve Özellikleri

Çupra balığı, halk arasında "çipura" adıyla bilinen, Sparidae familyasına mensup Sparus aurata'dır. Genellikle Akdeniz'de yaşamını sürdüren bu balık türü, iklimsel yapısına bağlı olarak hemen hemen tüm Akdeniz bölgesinde kendisine rastlanır. Aynı zamanda doğu ve güneydoğu Akdeniz bölgelerinde, İngiltere yakınlarında, Kanarya Adaları'nda, Yeşil Burun Adaları'nda ve Karadeniz kıyılarında da yaşam alanı bulur.

Çupra Balığının Yaşam Alanları

Çupra balığı, daha çok tropikal iklim bölgelerinde, yarı tropikal ve ılıman kuşaklarda yer alan denizlerde yaşam alanı bulmaktadır. Aynı zamanda deniz bitkilerinin bulunduğu kumlu, çamurlu ve sadece çamurlu ortamlarda da yaşamını devam ettirebilir. Çupra balığı, yaşadığı iklime ve iklim şartlarına göre, çoğu zaman akarsuların başlangıcındaki ağızlara da gelir.

Çupra Balığının Türkiye'deki Dağılımı

Türkiye'de çupra balığı en çok güney bölgesinde bulunan sahillerde ve Ege kıyılarında sürekli olarak görülmektedir. Boyutlarına göre adlandırılan çupra balıkları şu şekilde sınıflandırılır:
  • 30 gram ile 50 gram arasında olan çupra balığı ince bir yapıya sahiptir.
  • 100 gram olan çupralar orta büyüklükte bir yapıya sahiptir.
  • 100 gram ile 180 gram arasında olan çupralar kaba yapıdadır.
  • 200 gram ve üzerinde ağırlığa sahip olan çupra balıkları ise en büyük yapıdadır.
Çupra Balığının Beslenme Özellikleri

Çupra balığının beslenme özellikleri adına yapılan çalışmalarda, 0 ile 3 yaş arasında olan çupra balıklarının mideleri incelenmiştir. Bu çalışmalara göre çupraların karnivor bir özelliğe sahip olduğu ve ergin çupravların Crustacea ve Mollusca familyasına mensup canlı türleriyle beslendiği belirlenmiştir. Fizyolojik incelemeler sonucunda çupra balığının sırt yüksekliğinin fazla olduğu, lateralden yassılaşmış simetrik bir sırt ve gövde yapısına sahip olduğu saptanmıştır. Baş bölgesinin iri olduğu belirlenen çupra balığının burnu küt bir yapıda olup, balığın ağzı terminal şekilde düz bir konumdadır.

Çupra Balığının Diş Yapısı

Çupra balığının diş yapısı alt çenede ön bölgede 4 tane kanin, arka bölgede 4 sıra molar, üst çenenin ön bölgesinde 4 adet kanin, arka bölgede 3 sıra molar şeklinde yerleşim oluşturmuştur. Çupranın üst dudak kısmı, alt dudak kısmına göre daha kalın vaziyettedir. Bu kısım gözün başladığı bölgenin hemen bitişiğinde son bulmaktadır. Çupranın gözleri orta derece bir seviyede gelişmiştir. Göz çukurunun önünde bulunan mesafe, gözün çapından en az iki kat daha uzun durumda olmaktadır. Çupra balığının gözleri arasında V harfine benzer şekilde bir bant belirir. Çenesi oldukça kuvvetli olan çupra balığı, küçük kabuklu canlı deniz varlıklarını, kimi balıkları ve beslendiği diğer hayvanları kolaylıkla yer ve bu balık etçil bir balıktır.

Çupra Balığının Üreme Dönemi

Hava sıcaklığının yükseldiği yaz mevsiminde sığ su olan yerlerde, sıcaklığın azaldığı kış aylarında 20-40 metreye varan derin sularda yaşayan çupra balıkları, iki yaşını tamamladığında daha derin sularda yaşamak ister. Çupraların üreme dönemi ise ekim ayı ve aralık ayları arasında olur ve bu dönemde 100 ile 150.000 adet arasında yumurta bırakır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Gurami Balığı Türleri ve Özellikleri

Gurami Balığı Türleri ve Özellikleri

Balık Turşusu Nasıl Yapılır?

Balık Turşusu Nasıl Yapılır?

Fırında Balık Tarifi ve Malzemeleri

Fırında Balık Tarifi ve Malzemeleri

Sargoz Balığı Türleri ve Özellikleri

Sargoz Balığı Türleri ve Özellikleri

Balıklarda Üreme Nasıl Gerçekleşir?

Balıklarda Üreme Nasıl Gerçekleşir?

Güncel

Dil Balığı Nasıl Pişirilir?

Dil Balığı Nasıl Pişirilir?

Güncel

Yayın Balığı Türleri ve Özellikleri

Yayın Balığı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Beta Balık Türleri ve Özellikleri

Beta Balık Türleri ve Özellikleri